تابستان آینده

مایکروسافت Windows Blue را برای پیش‌نمایش عمومی آماده می‌کند

نوشته مرضیه فلاح 07 اسفند 1391

پاره‌ای گزارشات حاکی از آن است که مایکروسافت و تیم Windows Blue سخت مشغول کارند تا این سیستم‌عامل را تا آخر تابستان منتشر کنند و هر دو امیدوارند بتوانند این محصول را در ماه‌های پیش‌رو به پیش‌نمایش عمومی بگذارند. ویندوز بلو با بهبود عواملی از جمله تجربه کاربری، نیروی تازه‌ای به سیستم فعلی ویندوز ۸ خواهد بخشید. همچنین این شروع سریعی برای به‌روزرسانی‌های سالانه جدید و مقرون به صرفه مایکروسافت برای سیستم‌عاملش خواهد بود.

windows8_generic_point-580-75.jpg

یکی از اصلی‌ترین به‌روزرسانی‌ها در ویندوز بلو، عملکرد جستجو است. تیم بینگ و تیم ویندوز بلو از نزدیک و در کنار هم مشغول کار برای اصلاح سیستم جستجوی ویندوز ۸ هستند. نتایج جستجو شامل اطلاعات دقیق‌تر و جزئی‌تری از اپلیکیشن‌ها خواهد بود. برای مثال وقتی کلمه فیلم را جستجو می‌کنید، اپلیکیشن‌های مخصوص نمایش فیلم هم در نتایج جستجو ظاهر می‌شوند. مثال دیگر نتیجه جستجوی موزیک است که اپلیکیشن‌های مخصوص گوش‌کردن به موسیقی، خریدن و دانلود آن را هم به عنوان نتیجه جستجو خواهید دید. یکپارچه‌سازی اپلیکیشن‌ها در این سیستم‌عامل مشابه Firefox OS است.

ویندوز بلو برای اینترنت اکسپلورر هم به‌روزرسانی ارائه می‌کند. همانطور که در ویندوز ۸ اینترنت اکسپلورر ۱۰ معرفی شد، در ویندوز بلو هم نسخه ۱۱ این مرورگر ارائه خواهد شد. ظاهر این نسخه مشابه اینترنت اکسپلورر ۱۰ است ولی اصلاحات زیادی روی آن صورت گرفته و کارایی آن بهبود یافته است. مایکروسافت بسیار مصر است اینترنت اکسپلورر را که همواره از سوی کاربران مورد استهزاء قرار گرفته به یک مرورگر کاربردی و دوست‌داشتنی تبدیل کند.

طی چند ماه آینده منتظر پیش‌نمایش عمومی ویندوز بلو باشید. این به‌روزرسانی جدید بسیاری از امکانات مورد علاقه کاربران در ویندوز ۸ را بهبود خواهد بخشید. به علاوه، مایکروسافت برنامه‌ریزی کرده است در سال جاری برای ویندوزفون ۸ هم آپدیت ویندوز بلو را ارائه کند که موجب بهبود زیبایی ظاهری و همین‌طور بهبود اپپلیکیشن‌های رابط کاربری مترو خواهد شد.