توانایی کمتر مسئله نیست، مسئله انتخاب‌های بیشتر است

چرا نمی‌توانیم مهندسین خانم پیدا کنیم؟

نوشته مرضیه فلاح 27 فروردين 1392

شرکت‌های مشهور دره سیلیکون به خاطر نبود مهندسین زن دچار آسیب شده‌اند و برای کشف دلیل این اتفاق تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است. طبق نتایج مطالعه‌ای که توسط Pitt و دانشگاه میشیگان منتشر شده است، ممکن است پاسخ این سوال مبهوت‌تان کند: اغلب زنان مشاغل مربوط به علوم، مهندسی و ریاضیات را انتخاب نمی‌کنند زیرا معمولا بیش از مردان، از استعدادهای دیگر برخوردارند.

3008023-poster-1920-why-you-cant-find-women-engineers.jpg

این مطالعه با عنوان “توانایی کمتر مسئله نیست، مسئله انتخاب‌های بیشتر است” بر اساس اطلاعات به‌دست آمده از یک تحقیق جامع روی جوانان آمریکایی که ۱۵۰۰ فرد جوان را در فصل امتحانات کلاس دوازدهم و بعد‌ها در سن ۳۳ سالگی مورد مطالعه قرار داده است، منتشر شده. این تحقیق نشان داد که بسیاری از خانم‌هایی که در امتحان ریاضی نمرات بالا کسب کرده‌اند، در درس‌های مربوط به زبان هم نمرات بالایی دارند. از بین گروه شاگردانی که نمرات امتحاناتشان بالا بوده است ۶۳ درصد خانم و ۳۷ درصد آقا بوده‌اند.

محققان می‌گویند از آنجا که خانم‌هایی که در ریاضیات استعداد دارند به احتمال قوی در دروس مربوط به زبان هم مستعد هستند، پس هنگام انتخاب شغل گزینه‌های بیشتری دارند. آقایان معمولا متمایل به یک سویند و اگر نمرات ریاضی‌شان بالا باشد نمرات دیکته و انشایشان کم است. احتمال انتخاب مشاغلی مثل مهندسی توسط زنان و مردانی که فقط در زمینه ریاضی نمرات خوبی دارند بیشتر است.

با این همه، با وجود موقعیت‌های شغلی زیاد در بازار مشاغل مهندسی و علمی و دریافت حقوقی ۷۰ درصد بیشتر از حقوق مصوب ملی، ظاهرا حتی فرهیخته‌ترین بانوان نیز دلایل خوبی برای پیوستن به جهان عجیب و غریب به شدت منظم و انتخاب مشاغلی غیر از شغل مهندسی دارند.