وبلبریتی‌ها یا چهره‌های مشهور وب چه کسانی هستند؟

منتخب نوشته آرش زاد 20 تير 1391

در دنیای اطرف ما می‌توان هزاران چهره مشهور در زمینه‌های مختلف را پیدا کرد که هر کدام بر اساس موضوع فعالیت‌شان، به چهره‌ای معروف در آن حیطه تبدیل شده‌اند. بازیگران سینما، خوانندگان، فوتبالیست‌ها، برخی مجریان تلویزیونی و هزاران نفر از افراد دیگر را می‌توان به‌عنوان چهره‌های شاخص نام برد که اصطلاحا به آن‌ها سلبریتی می‌گویند.

Justine Ezarik ijustine

با گسترش و فراگیر شدن اینترنت و کاربرد وب در زندگی روزمره انسان‌ها، شرایط برای مطرح شدن از طریق این زمینه نیز برای برخی افراد فعال در این حوزه فراهم شد. افرادی که با توجه به کارشان به چهره‌هایی معروف در وب تبدیل شده‌اند. صاحبان سایت‌ها و سرویس‌های معروف، مدیران یا سردبیران وبلاگ‌های تکنولوژی، برخی یوتیوبرها و حتی بعضی کاربران جهانی فعال در توییتر و فیسبوک را می‌توان جزء افراد مشهور وب نام برد؛ چهره‌های وبی مشهور که به آن‌ها وبلبریتی (Weblebrity) می‌گویند.

محیط این روزهای وب، زمینه مناسبی برای مطرح شدن افراد از طریق کاری که انجام می‌دهند را در اختیارشان می‌گذارد. مثلا جاستین ازاریک (iJustine)، دختری بود که کارش را از آپلود کردن برخی ویدیوها در یوتیوب شروع کرد و حالا تبدیل به یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین چهره‌ها در این زمینه شده است. مایکل ارینگتون نیز از طریق وبلاگ تک‌کرانچ توانست به شهرت ایده‌آلی در بین وبلاگ‌نویسان تکنولوژی دست پیدا کند و حتی الگوی خیلی‌ها قرار بگیرد.

بیشتر این افراد از طریق فعالیت‌شان به شهرت رسیده‌اند. در واقع آن‌ها کاری که در آن فعال بودند را به نحو دیگری انجام دادند تا بتوانند خود را به‌عنوان چهره‌ای متفاوت در آن زمینه معرفی کنند؛ البته با کمی چاشنی حاشیه!

pete cashmore

وبلبریتی‌ها را نیز مانند سلبریتی‌ها می‌توان به‌عنوان الگو در زمینه‌ای خاص در نظر گرفت. مثلا اگر وبلاگ‌نویس تکنولوژی هستید، می‌توانید با وبلبریتی‌های وبلاگ‌نویسی جهان آشنا شوید. مثلا من به شما Pete Cashmore را پیشنهاد می‌دهم (البته با فرض این‌که او را نمی‌شناسید!).

وبلبریتی‌ها نسبت به افرادی مانند بازیگران سینما از حاشیه‌های کمتری برخوردارند اما همواره در کنار اخبار مربوط به حوزه فعالیت‌شان، گاهی می‌توان جنجال‌های مختلفی را مثلا بخاطر یک سخنرانی یا یک نظر در رابطه با موضوعی خاص از آن‌ها پیدا کرد.

با یک جستجوی ساده در گوگل می‌توانید به لیست مختلفی از وبلبریتی‌ها برسید. مثلا Forbes چند سال پیش، لیستی از افراد مشهور فعال در حوزه وب را منتشر کرده بود؛ ۲۵ نفری که همه وبی‌ها آن‌ها را می‌شناسند.

ted williams

البته شرایط امروزه وب باعث می‌شود بتوانید یک شبه ره صد ساله را نیز طی کنید. مثلا Ted Williams گدایی بود که تنها با آپلود یک ویدیو در یوتیوب توانست قدرت صدای خود را به همگان نشان دهد، زندگی خود را از این رو به آن رو کند و به شهرت برسد.

با نگاهی به برخی فعالیت‌های تحت وب در ایران نیز شاید بتوان به برخی نام‌های مشهور بومی در این حوزه رسید. البته اینجا شرایط کمی متفاوت است اما با این حال ممکن است برخی از ما، افرادی را به‌عنوان چهره‌های شاخص وب در برخی زمینه‌ها بشناسیم. مثلا به‌نظر من علیرضا شیرازی را می‌توان به‌عنوان یک وبلبریتی ایرانی معرفی کرد. اگر گشتی در توییتر و یا سایر شبکه‌های اجتماعی بزنید هم ممکن است بتوانید برخی چهره‌های معروف در حوزه وب و شبکه‌های اجتماعی را پیدا کنید که دنبال‌کننده‌های زیادی دارند و برای خود برو و بیایی راه انداخته‌اند!

حالا با این تفاسیر، وبلبریتی محبوب شما چه کسی است؟ با توجه به شرایط فعلی وب، آیا در ایران نیز می‌توان به یک وبلبریتی تبدیل شد؟