ما طرفدار حفاظت از انرژی هستیم

منتخب نوشته آرش زاد 12 فروردين 1392

موضوعات مختلفی در هر یک از سده‌های تاریخ مطرح می‌شوند که اصولا اهمیت بیشتری از سایر موارد دارند. در زمانه‌ای که ما فرصت زندگی کردن در آن را یافته‌ایم، مبحث انرژی و حفاظت از آن یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که سال‌هاست درباره آن می‌شنویم؛ به‌خصوص از زمانی که قرن دیجیتالی ۲۱ آغاز شده است.

وبلاگینا

این روزها دیگر اکثر گجت‌های قابل حملی که از آن استفاده می‌کنیم دارای یک نمایشگر هستند و در کنار آن، کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها نیز این مجموعه از صفحات نمایشگر را تکمیل می‌کنند. با آمدن سال جدید و آغاز روز طبیعت، تیم ما در وبلاگینا تصمیم گرفته است تا از این پس، با تیره کردن ظاهر سایت به کاهش مصرف انرژی در نمایشگرها و به دنبال آن، ذخیره انرژی و حفاظت بیشتر از آن کمک کند. اما چطور؟ برایتان توضیح می‌دهیم!

استفاده از صفحات LED

همه ما می‌دانیم که طی سال‌های گذشته، تکنولوژی‌های به کار رفته در نمایشگرها دستخوش تغییرات زیادی شده است. از مانیتورهای CRT تا صفحات LED، صنعت تولید صفحات نمایش فراز و نشیب فراوانی را طی کرد تا حالا بتواند در کنار عرضه کیفیت بیشتر، به ذخیره انرژی در گجت‌های امروزی کمک نماید.

یکی از تفاوت‌های نمایشگرهای LED و سایر مشتقات آن مانند OLED و AMOLED با LCD، عدم نیاز به وجود منبع نور در پشت صفحه است. در واقع در صفحات LED این خود پیکسل‌ها هستند که نور تولید می‌کنند. همین موضوع باعث ایجاد مزیت‌های فراوانی مانند کاهش حجم یا ضخامت صفحات ال‌ای‌دی با ال‌سی‌دی می‌شود و در کنار آن، مصرف انرژی نیز در این تکنولوژی کمتر از ال‌سی‌دی‌هاست (اگر علاقه به مطالعه بیشتری درباره این موضوع دارید، توصیه می‌کنیم این مطلب را بخوانید: معرفی بهترین صفحه‌های نمایش در تلفن‌های هوشمند). اما نکته جالب‌تر که تلاش ما روی آن پایه‌گذاری شده است، مصرف کمتر انرژی در ال‌ای‌دی‌ها در زمان نمایش رنگ‌های تیره و سیاه نسبت به رنگ‌های روشن است (بیشتر بخوانید). ما ظاهر کلی وبلاگینا را تیره کردیم تا بتوانیم با توجه به تعداد بازدیدهای روزانه سایت و آمار رو به افزایش نمایشگرهای ال‌ای‌دی در ایران بتوانیم در کاهش مصرف انرژی سهم اندکی داشته باشیم.

حالا با رشد بیشتر این تکنولوژی در صنعت تلویزیون‌های هوشمند، مانیتورها و تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند، استفاده از صفحات LED در حال گسترش بیشتری است به طوری که می‌توان انتظار داشت که طی سال‌های آینده، این تکنولوژی به طور کامل جایگزین LCD شود.

حمایت رسمی سامسونگ برای حفاظت از انرژی

ماه گذشته که تیم ما تصمیم گرفت تا طرح این موضوع را عملی کند، ایده رایزنی با سامسونگ برای حمایت از این حرکت نیز در ذهن ما ایجاد شد. همانطور که می‌دانید، سامسونگ در بیشتر تلفن‌های هوشمند سطح بالای خود از تکنولوژی‌های مختلف LED مانند AMOLED و AMOLED HD استفاده می‌کند. داشتن سهم بازار فراوان این شرکت در زمینه گوشی‌های هوشمند در کنار بازار مانیتورهای ال‌ای‌دی در ایران ما را بر آن داشت تا با گفتگو با مدیران این مجموعه در کشورمان، آن‌ها را به ملحق شدن به این حرکت ترغیب نماییم و حالا بسیار خوشحالیم که حمایت رسمی سامسونگ از ایده وبلاگینا باعث گسترش هر چه بیشتر چنین حرکت‌هایی در ایران و در پی آن، حفاظت بیشتر از انرژی شود.

برنامه ۳ ماهه

تیم ما برای این کار یک برنامه ۳ ماهه ترتیب داده است تا طی آن، کلیه آمار بازدید از صفحات وبلاگینا به طور دقیق رصد شود. در این بازه، ما با بررسی آمار و ارقام مشاهده صفحات مختلف سایت و مقایسه آن با ظاهر روشن قبلی وبلاگینا، گزارشی را در هفته دوم تیر ماه امسال منتشر خواهیم کرد تا شما را از میزان انرژی ذخیره شده در این مدت مطلع نماییم. همچنین تا پایان فروردین ماه، ابتدا سایر وبلاگ‌های فناوری و در ادامه، برخی دیگر از سایت‌های مطرح در سایر حوزه‌ها به جمع این کمپین اضافه خواهند شد.

شما هم می‌توانید در این حرکت به ما بپیوندید. با تیره کردن سایت یا وبلاگ خود به ذخیره بیشتر انرژی کمک نمایید و دوستان‌تان را ترغیب کنید تا از این طرح حمایت کنند.


به‌روز رسانی (چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۲): این خبر یک دروغ ۱۳ بود! این حرکت یک سنت رسانه‌ای است. اگر درباره دروغ ۱۳ یا دروغ اول آوریل نمی‌دانید، این صفحه از ویکی‌پدیا را مطالعه کنید.