به نام گوگل به کام اپل

گزارشی از مصرف اپلیکیشن‌های موبایل در سه ماهه اول ۲۰۱۳

نوشته علی عظیمی‌پور 20 فروردين 1392

براساس تحقیقی که موسسه Canalys درباره میزان استفاده از فروشگاه‌های اپلیکیشن موبایل در سه ماهه اول ارائه کرده است، ۵۱ درصدر از اپلیکیشن‌های موبایل از فروشگاه گوگل دانلود شده‌اند که مطمئنا رقم بسیار قابل توجهی است. ذکر این نکته هم واجب است که میزان کل استفاده از فروشگاه‌های گوگل پلی، اپ‌استور و فروشگاه‌های بلک‌بری و ویندوز نسبت به سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۲، ۱۱ درصد رشد داشته که اگر بخواهیم وارد اعداد واقعی شویم به معنای ۱۳ میلیارد دانلود و هم‌چنین ۲ میلیارد دلار در‌آمد برای شرکت‌ها خواهد بود.

Google-Play-vs-App-Store.jpg

در عین حال که میزان دانلود اپلکیشن‌های موبایل ۱۱ درصد نسبت به سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ رشد داشته اما درآمد حاصل از آن تنها پیشرفت ۹ درصدی به خود دیده. در این میان این شرکت اپل است که ۷۴ درصد سود مالی را از آن خود کرده و رقبا را از این بابت کمی ناامید کرده است. Tim Shepherd، یکی از تحلیلگران ارشد این موسسه بر این عقیده است که گوگل پلی و اپ‌استور اپل همچنان دو بازیگر اصلی هستند و بلک‌بری ورد به همراه ویندوز استور با فاصله بسیاری از آن‌‌ها قرار گرفته‌اند. شپرد همچنین ادامه می‌دهد که هرکدام از این فروشگاه‌ها شرایط مختلفی را برای برنامه‌‌نویسان ارائه می‌کنند و در نهایت بهترین راه برای رسیدن برنامه‌ها به مشتریان هستند و دو فروشگاه ضعیف‌تر باید به این فکر باشند تا فروش محصولات خود را بیشتر کنند و هم‌چنین سرمایه‌گذاران بیشتر و البته با بودجه بهتر را جذب خود کنند تا برنامه‌نویسان نیز به سمت آن‌ها جذب شوند.

رسیدن بلک‌بری از ۷۰ هزار اپلیکیشن در روز معرفی محصول آخر خود به تعداد ۱۰۰ هزار اپلیکیشن مطمئنا پیشرفت قابل توجهی است و این شرکت روش‌های مناسبی را برای محصولات برنامه‌نویسان در فروشگاه خود به کار گرفته. در مقابل مایکروسافت نیز با کمک نوکیا روز به روز بهتر عمل می‌کند اما شاید بهتر باشد شیوه‌های جدیدتری برای محصولات خود به کار ببرد و هم‌چنین به این وسیله توسعه‌دهندگان را نیز نسبت به نوشتن برنامه‌های پلتفرم خود ترغیب کند. در واقع مایکروسافت باید در بخش بازاریابی خود تغییراتی صورت دهد.

نکته قابل توجه این گزارش رشد بازارهایی نظیر آفریقای جنوبی، برزیل و اندونزی است. هرچند که دانلود اپلیکیشن‌ها در این بازارها بسیار رشد داشته‌اند اما در ازای آن سود چندانی نصیب شرکت‌های ارائه دهنده نشده. مانند همیشه بیشتر درآمد شرکت‌‌ها از فروش در بخش‌هایی نظیر آمریکای شمالی و اروپای غربی به دست می‌آید. به طوری که در آمریکا با رشد ۸ درصدی دانلود و هم‌چنین ۶ درصد درآمد بیشتر مواجه هستیم و اروپای غربی نیز به ترتیب ۸ و ۱۰ درصد رشد را در مقابل خود می‌بیند که البته چندان هم تعجب برانگیز نخواهد بود.

یکی دیگر از کارشناسان این موسسه، Adam Daum، نیز تاکید دارد که دو قطبی شدن این بازار توسط اپل و گوگل باعث به وجود آمدن شرایطی برای پیشرفت بازارهای سوم و ترغیب دیگران برای سرمایه‌گذاری در این بازارهاست. 

منبع Mashable
موارد مرتبط android apple google ios mobile اپل گوگل