اوبونتو برای تلفن‌های هوشمند: اواخر ۲۰۱۳

نوشته آرش زاد 13 دي 1391

اگر وبلاگینا را دنبال کرده باشید، حتما در خبرهای دیروز خوانده‌اید که روز گذشته اوبونتو با گذاشتن یک شمارش معکوس در سایت خود، خبر از اعلام موضوع تازه‌ای داده بود. برخی سایت‌های خبری پیش‌بینی کرده بودند که شرکت Canonical به‌عنوان مالک این سیستم‌عامل متن باز قصد دارد نسخه مخصوص تلفن‌های هوشمند اوبونتو را معرفی کرد؛ حدسی که حالا به یقین تبدیل شده است.

UbuntuOS

دقایقی پیش با اتمام زمان شمارش معکوس سایت اوبونتو، بخش جدیدی با موضوع تلفن‌های هوشمند در دسترس کاربران قرار گرفت که خبر از عرضه اوبونتو برای دستگاه‌های موبایل را می‌دهد.

حالا این سیستم‌عامل در کنار دسکتاپ، سرور و تلویزیون‌های هوشمند، نسخه مخصوص تلفن‌های هوشمند را نیز با همان ظاهر آشنا خواهد داشت. نسخه مخصوص موبایل‌های اوبونتو از همان درایورهای سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کند؛ بنابر این کاربران می‌توانند آن را روی گوشی‌های اندرویدی نیز نصب کنند و کارخانه‌های سازنده تلفن همراه نیز نیازی برای تغییر سخت‌افزارهای خود ندارند. در کنار این موضوع، مدیران اوبونتو قول داده‌اند که این سیستم‌عامل روی تلفن‌های هوشمند سطح پایین نیز به خوبی عمل کند.

Ubuntu_smartphones_OS.jpg

همچنین اوبونتو برای توسعه اپلیکیشن‌های مخصوص پلتفرم موبایل خود از HTML5 پشتیبانی می‌کند و این موضوع باعث می‌شود تا طیف وسیعی از اپلیکیشن‌های فعلی موجود برای پلتفرم‌هایی نظیر اندروید و iOS برای این سیستم‌عامل نیز عرضه شوند.

نسخه موبایل اوبونتو از رابط کاربری مناسبی برخوردار است و جلوه‌های گرافیکی آن، کمابیش شباهت‌هایی به BlackBerry OS 10 دارد.

برای داشتن یک گوشی با پلتفرم اوبونتو احتمالا باید تا اواخر ۲۰۱۳ یا اوایل ۲۰۱۴ منتظر بمانید اما اگر این زمان برای شما بسیار طولانی است، می‌توانید از نسخه اولیه این سیستم‌عامل برای گوشی گلکسی نکسوس که در هفته‌های آینده منتشر می‌شود استفاده کنید.

Canonical اطلاعات بیشتر درباره نسخه جدید ابونتو را در نمایشگاه CES اعلام خواهد کرد.