کنونیکال از نسخه مخصوص اوبونتو برای تبلت رونمایی کرد

نوشته آرش زاد 01 اسفند 1391

شرکت Canonical در ادامه فعالیت‌های خود برای عرضه نسخه مخصوص سیستم‌عامل اوبونتو برای دستگاه‌های موبایل، امروز از رابط کاربری اختصاصی اوبونتو موبایل برای تبلت‌ها رونمایی کرد. رابط کاربری جدید این سیستم‌عامل برای صفحات بزرگ طراحی شده است و دارای ویژگی‌های بخصوصی است که آن را برای کاربران تبلت‌ها جذاب می‌کند.

ubuntu-tablet-hero.jpg

نسخه مخصوص تبلت سیستم‌عامل اوبونتو دارای ظاهر یکسانی با دیگر نسخه‌های مربوط به پلتفرم‌هاست. قابلیت‌هایی مانند تعریف کاربر میهمان و یا ساخت کاربران مختلف برای استفاده از تبلت در کنار ویژگی کار کرد اپلیکیشن‌ها در پنجره‌های کنار هم، از جمله ویژگی‌های مناسب این نسخه است.

نسخه مخصوص تبلت اوبونتو از وب اپلیکیشن‌ها و اپلیکیشن‌های Native پشتیبانی می‌کند. شرکت کنونیکال می‌گوید نسخه ویژه توسعه دهندگان اوبونتو که قابلیت نصب روی تبلت‌های نکسوس ۷ و نکسوس ۱۰ را دارد، پنجشنبه همین هفته، همراه با نسخه مخصوص موبایل این سیستم‌عامل عرضه خواهد شد.

ubuntu-tablet-media-player-large.jpg

رونمایی از نسخه ویژه تبلت سیستم‌عامل اوبونتو به اندازه رونمایی از نسخه تلفن هوشمند آن کاربران را غافلگیر نکرد چرا که از قبل هم می‌شد حدس زد کنونیکال مسیر خود را به این سمت معطوف می‌کند.

این شرکت طبق برنامه‌ریزی‌های اعلام شده قرار است اولین تلفن‌های هوشمند خود را بر پایه سیستم‌عامل اوبونتو در اوایل سال ۲۰۱۴ روانه بازار کند. حالا این شرکت در کنار نسخه دسکتاپ سیستم‌عامل خود، اوبونتو را برای تلویزیون‌های هوشمند، تلفن‌ها و تبلت‌ها نیز آماده کرده است تا بتواند اکوسیستم یکپارچه‌ای را در اختیار کاربرانش بگذارد.

هرچند هنوز برای اعلام نظر درباره آینده مسیر اوبونتو بسیار زود است اما شاید از حالا بتوان این سیستم‌عامل را یکی از رقیبان موثر در اواسط دهه جاری میلادی برای بازار تلفن‌های هوشمند به حساب آورد؛ جایی که کمپانی‌های بزرگ دیگری مانند گوگل، اپل و مایکروسافت نیز در تلاش برای کسب سهم بیشتری از کاربران هستند.