استیو وزنیاک: اپل دارد ویژگی «باحال» بودنش را از دست می‌دهد!

نوشته مرضیه فلاح 05 اسفند 1391

استیو وزنیاک طی سال‌های گذشته با اعلام نظرات مختلف، به یکی از افراد حاشیه دار دنیای تکنولوژی بدل شده است. حالا بنیان‌گذار شرکت اپل دوباره در این کمپانی حضور یافته و از آن به خاطر از دست دادن ویژگی «باحال» بودنش انتقاد کرد. وزنیاک می‌گوید “با اینکه شرکت در اِعمال استاندارد‌‌ها روی دستگاه‌های جدید موفق است، اما در نهایت اپل دارد جو مطلوبی را که سال‌ها در آن حاکم بوده است از دست می‌دهد.”

Wozzzz-540x3601.jpeg

ووزنیاک در مصاحبه‌ای با بلومبرگ، اذعان داشت “اپل بدون امکانات برتر محصولاتش، مجبور است بیشتر به جذابیتش به عنوان یک برند ویژه تکیه کند.” وی ادامه داد: “این شرکت باید اکوسیستم خود را از طریق دادن مجوز استفاده از اپلیکیشن موسیقی iTunes به ویندوز‌فون و اندروید، باز کند.”

به علاوه، وقتی پای خطر کردن و معرفی محصولات جدیدی که تاکنون کسی ندیده است به میان می‌آید، شرکت آنگونه که باید عمل نمی‌کند. اخیرا اپل مشغول تکرار تولید محصولات قدیمی بوده است؛ تنها با این تفاوت که امکانات جدیدی را روی این دستگاه‌ها معرفی کرده‌اند. فقدان نوآوری و اکوسیستم بسته دارد کم‌کم جذابیت اپل را از بین می‌برد.

وزنیاک به شایعات مطرح شده درباره iWatch اشاره کرده و گفت مشتاقانه منتظر دیدن این محصول است، البته اگر این شایعات صحت داشته باشند. او دو سال است که یک ساعت آیپاد نانو دارد و تجربه استفاده از آن را لذت‌بخش می‌داند. طبق سخنان او با اصلاح و تکامل Siri، ساعت iWatch می‌تواند محصول بی‌نظیری باشد. نظر ووزنباک در مورد بلک بری نیز این است که اگر این شرکت تمایل دارد موفق شود باید به اندروید روی آورد.