ایده، هیجان و تشکیل تیم

گزارش تصویری از اولین روز برگزاری استارتاپ ویکند تهران

نوشته آرش زاد 16 شهريور 1391

ظهر روز قبل اولین روز رویداد استارتاپ ویکند تهران در حالی برگزار شد که بیش از ۱۲۰ شرکت کننده با طرح کردن ایده‌ها و فرایند رای‌گیری، تیم‌های خود را برای یک رقابت هیجان‌انگیز طی ۴۸ ساعت آینده آماده کردند. این مراسم که از ساعت ۱۷ دیروز آغاز شد، میزبان برنامه‌نویسان، طراحان وب، ایده‌پردازان و افراد فعال در حوزه کسب و کار است که وظیفه دارند طی ۵۴ ساعت، استارتاپ خود را از مرحله ایده تا اجرا عملی نمایند.

swtehran-day1-1.jpg

سخنرانی‌های روز اول

اولین دوره استارتاپ ویکند تهران با سخنرانی جهانگیر آقازاده به‌عنوان دبیر این رویداد آغاز شد. وی با تاکید روی این موضوع که "استارتاپ‌ها در چند سال گذشته با کمک شبکه‌ها به غول‌های بیزینسی تبدیل شده‌اند"، از اهمیت برگزاری و توجه به چنین رویدادهایی در ایران خبر داد.

swtehran-day1-2.jpg

پس از آن، کریس جانسون از شیوه برگزاری این رویداد در کشورهای مختلف حرف زد و شرکت کنندگان را از مراحل و نحوه مطرح کردن ایده‌ها و تشکیل تیم آشنا کرد. او همچنین اطلاعاتی لازمی که برای حاضرین در برنامه مفید واقع می‌شد به‌عنوان راهنمایی و نکات مختلفی برای آنان بازگو نمود.

swtehran-day1-3.jpg

شهاب جوانمردی، مدیرعامل فناپ سومین سخنران روز اول رویداد استارتاپ ویکند تهران بود که درباره کارآفرینان ایرانی صحبت کرد. او گفت: "یکی از مشکلات کارآفرینان داخلی تمرکز روی عرضه صرف است و توجه خوبی به سمت تقاضا نمی‌شود."

وی سپس درباره تمرکز روی بازاریابی صحبت به میان آورد و ادامه داد: "تمرکز روی بازاریابی یکی از مهم‌ترین نکات است که باید در توسعه استارتاپ ها به آن توجه کرد."

در انتها نیز مدیر شرکت Timwe درباره اهمیت HTML 5 در طراحی اپلیکیشن‌های موبایل سخنرانی کرد و نمونه‌هایی از برنامه‌های تولید شده توسط این شرکت را معرفی نمود.

مطرح کردن ایده‌ها

پس از اتمام سخنرانی‌ها، نوبت به تمرین مطرح کردن ایده‌ها رسید. کلیه حاضرین در سالن طی دو بازه زمانی ۲ دقیقه‌ای فرصت داشتند در یک بازی جالب، با یکی از افرادی که آن‌را نمی‌شناختند، درباره ایده خود صحبت کنند. این عمل به آن‌ها اجازه می‌داد در زمان مطرح کردن ایده‌ها بتوانند با تمرکز بیشتری، داستان خود را برای شرکت کننده‌ها مطرح نمایند.

swtehran-day1-4.jpg

بعد از این مرحله نیز، فرصت به ایده‌داران رسید تا طی یک زمان ۶۰ ثانیه‌ای ایده خود را معرفی کنند، نام آن‌را مطرح نمایند و افراد مورد نیاز برای تیم‌شان را اعلام کنند. در این مرحله، ۷۰ نفر از افراد، یکی پس از دیگری به روی صحنه آمده و به بیان کردن ایده خود پرداختند تا نهایتا از بین آن‌ها، ۱۰ ایده با رای‌گیری افراد به‌عنوان ایده‌های برتر شناخته شود.

رای‌گیری و انتخاب ایده‌های برتر

پس از یک پذیرایی کوتاه، فرصت آن رسیده بود تا حاضرین بر اساس تابلوهایی که روی دیوار سالن نصب شده بودند، شماره ایده مورد علاقه خود را انتخاب نمایند. هر نفر می‌توانست به ۳ ایده رای دهد. صاحبین ایده‌ها در این زمان تلاش می‌کردند تا برای ایده‌های مطرح شده خود رای کافی را جمع‌آوری نمایند.

swtehran-day1-5.JPG

نهایتا پس از پُر شدن برگه‌های رای‌گیری، ۱۰ ایده بر اساس بیشترین آرای اخذ شده انتخاب شدند. در این مرحله، صاحبین هر یک از ایده‌ها در سالن اصلی برگزاری با آمدن روی صحنه، مجددا ایده خود را مطرح کردند و نیروی انسانی مورد نظر برای اجرای ایده‌شان را عنوان نمودند.

تشکیل تیم‌ها

یکی از گرم‌ترین بخش‌های روز اول استارتاپ ویکند تهران، مرحله تشکیل تیم‌ها بود. صاحبان ایده‌ها با نوشتن نیروی انسانی مورد نظر خود روی برگه‌های بزرگی، از افراد فنی و غیر فنی تقاضا می‌کردند تا به تیم آن‌ها ملحق شوند.

swtehran-day1-6.jpg

هر یک از تیم‌ها به‌طور کلی به برنامه‌نویس، بازاریاب، طراح برنامه کسب و کار و طراح وب نیاز داشت که مورد آخر، با توجه به کمبود نفر در بین شرکت کنندگان، برخی تیم‌ها را برای یافتن نیروی مناسب با دشواری مواجه کرد.

نهایتا این مرحله نیز با سر و صدای خاص خود به‌عنوان مرحله آخر روز اول استارتاپ ویکند تهران به پایان رسید تا شرکت کنندگان، خود را برای ۴۸ ساعت آینده آماده نمایند.

روز دوم رویداد استارتاپ ویکند تهران، امروز (۱۶ شهریور) از ساعت ۸ صبح در موسسه منظومه خرد برگزار می‌شود. گزارش اختصاصی وبلاگینا از روز دوم استاتاپ ویکند تهران را می‌توانید در پایان امروز مشاهده نمایید. عکس‌های زیر، تصاویر منتخب روز اول این رویداد هستند.

swtehran-day1-7.jpg

swtehran-day1-8.jpg

swtehran-day1-9.jpg

swtehran-day1-10.jpg

swtehran-day1-11.jpg

swtehran-day1-12.jpg

swtehran-day1-13.jpg

swtehran-day1-14.jpg

swtehran-day1-15.jpg