امکان اجرای برنامه‌های ویندوزی در اندروید با Wine

نوشته علی عظیمی‌پور 16 بهمن 1391

کمتر کاربر لینوکسی و یا مکینتاش است که با نرم‌افزار Wine آشنایی نداشته باشد؛ برنامه‌ای که به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند اپلیکیشن‌های تحت ویندوز را بر روی پلتفرم لینوکس و یا مک اجرا کنند. حالا توسعه دهندگان Wine این نرم‌افزار را با موفقیت بر روی سیستم‌عامل اندروید اجرا کرده‌اند که به کاربران پلتفرم گوگل این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های تحت ویندوز را بر روی آن اجرا کنند.

wine-android-image.jpg

Alexandre Julliard برنامه‌نویس اصلی Wine بعد از موفقیت چشم‌گیر بر روی کامپیوترهای بزرگتر، حالا به فکر پورت کردن نرم‌افزارهای ویندوز بر روی اندروید و پردازنده‌های ARM افتاده است و امروز در شهر بروکسل این نرم‌افزار را به نمایش گذاشته. به گزارش سایت Phoronix، که به طور اختصاصی از این جلسه گزارشی تهیه کرده، گفته می‌شود عملکرد برنامه به خاطر استفاده بر روی یک Emulator‌ مشکلاتی را داشته اما قابل قبول ارزیابی شده است.

در حال حاضر بخش تجاری این نرم‌افزار به کاربران Mac محدود می‌شود که به وسیله این برنامه می‌توانند نرم‌افزارهای ویندوز را اجرا کنند که با توجه به فهرست مشخص شده در سایت  شرکت CodeWeavers، متوجه خواهیم شد بیشتر این برنامه‌ها در رده بازی‌های کامپیوتری هستند. همان‌طور هم که در عکس بالا مشاهده می‌کنید به عنوان مثال با Wine قادر خواهید بود تا یک نرم‌افزار مختص ویندوز را در تبلت خود اجرا کنید. البته نباید فراموش کرد در حال حاضر این کاربران دستگاه‌های ویندوزی هستند که از نظر تعداد اپلیکیشن از رقبا عقب‌ هستند. با توجه به تعدد زیاد اپلیکیشن‌های اندروید، این نرم‌افزار شاید آن‌چنان هم کمک بزرگی نباشد، اما تنها علت تولید این برنامه استفاده از این مشخصه نیست بلکه بسیاری از گیک‌ها و علاقمندان از این امکان برای خلق اثرهای عجیب استفاده خواهند کرد و مطمئنا با تکمیل این برنامه شاهد نوآوری‌های بسیاری خواهیم بود.