معرفی هفته: اصلاح مشکل نمایش زیرنویس های فارسی

منتخب نوشته آرش زاد 17 تير 1390

تصور کنید فیلمی را دانلود کرده‌اید و به دنبال آن، زیرنویس فارسی مربوط به فیلم را نیز تهیه و دریافت می‌کنید اما هنگام مشاهده، همه چیز آن‌طور که انتظار دارید نیست! قطعا این اتفاق برای خیلی از شما پیش آمده که نمایش زیرنویس فایل‌های با فرمت SRT در سیستم‌تان همراه با مشکل بوده است.

psfixer-2.jpg

شیوه‌های مختلفی برای حل این مسئله وجود دارد که با یک جستجوی کوچک در گوگل می‌توانید نمونه‌های مختلفی از آن‌را مشاهده کنید. اما ما این‌جا تصمیم داریم ساده‌ترین راه حل ممکن را به شما معرفی کنیم!

چرا؟

دلیل این اتفاق به تنظیمات یونیکد و زبان موجود در سیستم عامل شما مربوط می‌شود و اصولا یکی از راه‌حل‌ها، فارسی کردن زبان کلی سیستم عامل نصب شده روی کامپیوتر کاربر است اما بنا به دلایلی ممکن است نتوانید (و یا نخواهید) زبان سیستم خود را به فارسی تبدیل کنید.

psfixer-1.jpg

چگونه؟

راه حل‌هایی که تا کنون برای این مشکل معرفی شده‌اند، اصولا همگی دارای بیش از دو یا سه مرحله جهت دریافت خروجی نهایی هستند و در صورتی که بخواهید بیش از یک فایل زیرنویس را اصلاح کنید، باید زمان زیادی را صرف این کار نمایید. شاهین کاتبی، برنامه‌نویسی است که برای هر دو سیستم ویندوز و مک، برنامه کم‌حجم و کاربردی‌ای را تهیه کرده‌است تا تنها به وسیله کشیدن و رها کردن فایل در محیط برنامه، زیرنویس اصلاح شده خود را دریافت نمایید. شما می‌توانید از لینک‌های زیر، برنامه Persian Subtitle Fixer را دانلود کنید:

psfixer-win.png psfixer-mac.png

اگر شما نیز برنامه‌های مفیدی را سراغ دارید، می‌توانید آن‌را به وبلاگینا معرفی کنید تا پس از بررسی، آن‌را در اختیار کاربران قرار دهیم.