پایان یک دوره: 808 PureView آخرین گوشی سیمبین نوکیا

نوشته آرش زاد 05 بهمن 1391

امپراطوری نوکیا با سیستم‌عامل سیمبین و تولید گوشی‌های مختلفی در بازه زمانی سال‌های گذشته آن را تبدیل به غول دنیای تلفن‌های همراه کرده بود؛ موضوعی که پس از عرضه آیفون و ظهور اندروید رفته رفته به غروب اقتدار خود نزدیک شد تا حالا که این شرکت به طور رسمی خبر داد گوشی 808 PureView آخرین دستگاه مبتنی بر این پلتفرم خواهد بود.

808 PureView

نوکیا در بخشی از گزارش مالی مربوط به سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ اعلام کرده است تلفن هوشمند ۴۱ مگاپیکسلی پیور ویو، آخرین دستگاه تولید شده با سیستم‌عامل سیمبین از سوی این شرکت است.

این شرکت در سه ماهه چهارم سال گذشته تنها ۲.۲ میلیون دستگاه مبتنی بر سیمبین فروخته است. این در حالی است که مجموع فروش دستگاه‌های Asha حدود ۹.۳ میلیون و گوشی‌های ویندوز فون لومیا ۴.۴ میلیون بوده است.

تاکید نوکیا روی تولید گوشی‌های سیمبین در حالی که بازار تلفن‌های هوشمند از دستگاه‌های اندرویدی پُر می‌شد، یکی از دلایل رکود این شرکت به حساب می‌آید. برخی کارشناسان هنوز هم تصمیم نوکیا و پافشاری مجدد این مجموعه برای استفاده از پلتفرم ویندوز برای تولید گوشی‌هایش را اشتباه مجدد آن به حساب می‌آورند.

تنها مزیت موجود در مدل 808 PureView دوربین ۴۱ مگاپیکسلی آن است که بر اساس شایعات، به نظر می‌رسد نوکیا قصد دارد از همان تکنولوژی روی مدل بعدی لومیا (با کد رمز EOS) استفاده نماید.