بر اساس گزارش بلومبرگ

فروش تبلت‌های سرفیس کمتر از انتظار بوده است

نوشته مرضیه فلاح 27 اسفند 1391

اگر قرار باشد گزارشات این هفته را باور کنیم، باید بگوییم مایکروسافت تقاضای مشتریان برای تبلت‌های سرفیس RT و سرفیس Pro را بیش از حد محاسبه کرده بوده است. بلومبرگ مدعی است که این شرکت از زمان عرضه تبلت سرفیس RT تنها یک میلیون از این دستگاه به فروش رسانده و دو میلیون دستگاه باقی مانده دارند در انبارهای مایکروسافت خاک می‌خورند.

microsoft-surface-rt-pro.jpg

برخی پیش‌بینی کرده‌ بودند که فقط تا پایان سال ۲۰۱۲ دو میلیون تبلت سرفیس RT به فروش خواهد رسید؛ گرچه خود مایکروسافت چنین پیش‌بینی‌هایی را به صورت عمومی عنوان نکرده است. سه منبع ناشناس هم گفته‌اند مایکروسافت در ماه گذشته که سرفیس Pro را به حراج گذاشت هم ۴۰۰۰۰۰ دستگاه از این تبلت را به فروش رساند که خیلی هم بد به نظر نمی‌رسد.

عقب ماندن از رقابت

واضح است که اگر این گزارشات درست باشند، خواندن این ارقام و مقایسه آن‌ها با رقم‌های فروش آی‌پد، تبلت نکسوس ۷ و کیندل‌فایر در همین بازه زمانی برای مایکروسافت خوشایند نخواهد بود. اپل به تازگی اعلام کرده است که در سه ماهه منتهی به ۳۱ دسامبر ۲۲.۹ میلیون آی‌پد فروخته است و فروش جهانی این تبلت هم در سال ۲۰۱۲ میلادی ۱۲۸.۳ میلیون دستگاه بوده است.

این ارقام عملکرد نامتعادل مایکروسافت را نشان می‌دهد. این شرکت تلاش خود را کرد تا محاسن سیستم‌عامل ویندوز RT را به کاربران بشناساند درحالیکه قیمت تبلت‌هایش بی‌نهایت گران بود. گزارش بلومبرگ حاکی از این است که مایکروسافت در حال برنامه ریزی برای تغییر استراتژی بازاریابی خود است تا بتواند با استقبال ناچیز این تبلت‌ها مقابله کند. کم کردن قیمت‌ها هم کار اشتباهی نخواهد بود. هرچند باید به این نکته هم توجه داشت که تبلت‌های مایکروسافت، پلتفرم جدیدی دارند و تا جا افتادن احتمالی آن، مدتی زمان خواهد برد. اما باید دید که مرور زمان، اوضاع را برای این شرکت و تبلت‌هایش بهتر خواهند کرد یا نه.