مایکروسافت سرفیس ۲ و سرفیس پرو ۲ را معرفی کرد

نوشته مرضیه فلاح 02 مهر 1392

مایکروسافت روز گذشته در مراسمی در شهر نیویورک نسل جدید تبلت‌های سرفیس را رونمایی کرد. سرفیس آر‌تی اصلی و سرفیس پرو هرگز به موفقیت بزرگی در فروش نرسیدند ولی این موضوع مایکروسافت را از ساخت دو دستگاه ترکیبی از لپ‌تاپ و تبلت منصرف نکرد. این سخت‌افزار جدید تمرکز مجدد مایکروسافت را در مقام یک شرکت تولید‌کننده سخت افزار ادامه خواهد داد.

v2_Surface_Family1-786x305.jpg

سرفیس پرو ۲

مایکروسافت مدعی است که سرفیس‌ پرو ۲ جدید از ۹۵ درصد از لپ‌تاپ‌های موجود در بازار سریع‌تر است. این تبلت جدید ۵۰ درصد در عملکرد گرافیکی و ۲۰ درصد در کارکرد کلی بهبود یافته است.

مشخصه ویژه پرو در حال حاضر داشتن دو زاویه دید است، یکی به منظور گذاشتن دستگاه روی پاهای فرد و دیگری برای افراد قدبلند که می‌خواهند دستگاه را روی میز بگذارند.

Pro2_type_purple_cam8_pos.jpg

سرفیس پرو جدید اکنون معماری Haswell (نسل چهارم پردازنده‌های اینتل مبتنی بر Core-i) دارد که موجب بهبود ۲۰ درصدی در باتریِ به‌شدت ضعیف سرفیس پرو اصلی شده است. به‌طور کلی، مدت نگهداری شارژ باتری در سرفیس پرو ۲ نسبت به سرفیس اصلی ۷۵ درصد بیشتر است.

علاوه بر این مایکروسافت جانشینی نیز برای کارو کیبرد معروفش هم معرفی کرد. Power Cover می‌تواند سرفیس پرو ۲ را در حال استفاده نیز شارژ کند و موجب ذخیره ۲.۵ برابر باتری بیشتر نسبت به سرفیس اصلی شود.

برای سرفیس پرو ۲ یکdocking station  (دستگاهی که اجازه می‌دهد لپ‌تاپ به صورت دسکتاپ عمل کند) هم ارائه می‌شود. این دستگاه استفاده از دو مانیتور و یک ورودی/خروجی صوتی را ممکن می‌سازد. داده‌های خام می‌توانند از طریق سه درگاه USB 2.0 یا یک درگاه USB 3.0 وارد شده و می‌تواند فیلم را همزمان تنظیم و ویرایش کرد.

Type Cover II جانشین Type Cover اصلی، اکنون در رنگ‌های مختلف و با کیبردهایی با قابلیت نمایش خودکار نور در پشت کلیدهای کیبرد ارائه می‌شوند. این کاور ۱ میلی‌متر باریک‌تر بوده و همین باریک بودن بدنه موجب سریع‌تر فشرده شدن کلید‌ها می‌شود زیرا مسافتی که لازم است هر کلید فشرده شود کمتر می‌شود. Type Cover II تقریبا به باریکی همان Type Cover I است. این کیبرد کم‌صداتر هم هست.

قیمت سرفیس پرو ۲ همان ۸۹۹ دلار باقی خواهد ماند.

سرفیس ۲

سرفیس ۲ باریک‌تر و سبک‌تر بوده و در دو رنگ سیاه و سفید عرضه می‌شود. مشابه هم‌خانواده‌اش مدل سرفیس پرو، سرفیس ۲ نیز دو زاویه دید دارد. کارایی ارتقا یافتن سخت‌افزار به سرفیس ۲ این اجازه را می‌دهد که صفحه‌نمایشی برابر با صفحه نمایش سرفیس پرو داشته باشد؛ ۱۰۸۰ پیکسل cleartype HD با تعداد پیکسل دوبرابر سرفیس اصلی. این مدل تقریبا  ۳ تا ۴ برابر سریعتر عمل می‌کند و در همان حال، شارژ باتری را  ۲۵ درصد بیشتر نگهداری می‌کند.

S2_touch_charcoal_cam1_pos.jpg

سیستم‌عامل سرفیس در حال حاضر Windows RT 8.1 است که اجازه می‌دهد صفحه نمایش به منظور انجام چند عملکرد، از جمله بازی‌ها به سه قسمت تقسیم شود.

سرفیس ۲ حالا ۷۲ هسته روی GPU خود دارد که از ۱۲ هسته موجود در مدل پیشین بسیار بیشتر است.

دوربین جلوی دستگاه با یک حسگر جدید که به گفته مایکروسافت کیفیت نور را به شدت بهبود می‌بخشد به‌روز شده است. سرفیس با زیرکی با تغییرات شرایط نور هماهنگ شده و نور روی چهره‌تان را موقع چت کردن روی اسکایپ روشن نگه می‌دارد. با خرید هر سرفیس ۲ یک سال مکالمه بین‌المللی رایگان اسکایپ و دسترسی رایگان به مراکز اسکایپ در سراسر دنیا به خریدار اعطا می‌شود.

همه فایل‌ها و داده‌های روی سرفیس به صورت خودکار و پیش‌فرض روی سرویس ابری مایکروسافت، یعنی اسکای‌درایو ذخیره می‌شوند و کاربر قادر خواهد بود این اطلاعات را پاک کرده و در صورتیکه این اطلاعات را از دست داد اطلاعات دستگاهش را روی یک سرفیس جدید کپی کند. جهت اجرای این امر، سرفیس ۲ با ۲۰۰ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری روی اسکای‌درایو عرضه می‌شود.

طراحی بدنه جدید سرفیس ۲ به جای سه قطعه منیزیم از دو قطعه منیزیم ساخته شده است و همین امر دوام این دستگاه را تقویت می‌کند.

کیبرد جدید این تبلت، Touch Cover 2 دارای ۱۰ برابر حسگر بیشتر نسبت به نسخه پیشین خود است و مشابه Type Cover 2 دارای قابلیت نمایش نور در پشت کلیدها است. افزایش تعداد حسگر‌ها به افزایش سرعت تایپ، اشتباهات کمتر و پیش‌بینی کلمات تایپ‌شده کمک می‌کند.

قیمت سرفیس ۲ تا ۴۴۹ دلار پایین آورده شده است.

پیش‌فروش همه محصولات جدید سرفیس از امروز آغاز شده و این محصولات از بیست‌و‌دوم ماه اکتبر عرضه خواهند شد.

مایکروسافت هرگز به صورت رسمی ارقام حاصل از فروش سرفیس‌ آرتی و سرفیس پرو را افشا نکرده است، اما نتایج مالی منتشر شده در ماه جولای نشان داد که این شرکت ۹۰۰ میلیون دلار سرفیس فروش‌نرفته دارد.

این شرکت اکنون این شانس را دارد که از اشتباهات گذشته درس بگیرد. این امید وجود دارد که مشابه ایکس باکس ۳۶۰، تکرار مجدد یک دستگاه با سخت‌افزارهای مختلف نهایتا موجب برقراری ارتباط  مشتریان با این دستگاه شود.