عزیزان وردپرسی، چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید!

نوشته پویا سلیمی 01 شهريور 1387

طی روز های گذشته نوشته های زیادی در مورد وضعیت وردپرس فارسی و(به اصطلاح) رقبایش در وبلاگستان منتشر شده است. ماجرای کاربران بلاگفا و انتقال آنها به وردپرس ، سیستم نوشته شده توسط تیم وردپرس فارسی و ماجراهایی از این دست ، فضای وبلاگستان را طی روز های گذشته تحت تاثیر قرار داده است.
اما به نظر می رسد که دوستان وردپرسی علاقه زیادی به مقایسه وضعیت خود با دیگر سرویس های وبلاگ نویسی و یا تیم های دیگر پشتیبانی فارسی دارند. نوشته های شروین عزیز می‌تواند یک نمونه بارز باشد که لازم دیدم این پست را به بحث در مورد این مسئله اختصاص دهم.
  ایشان در نوشته ای از وبلاگ خود نگاهی به جایگاه وردپرس فارسی داشته است ، مسئله ای که بار‌ها در چند هفته اخیر از زبان تعداد دیگری از دوستان وردپرسی به نحوی دیگر مطرح شده است.
به اعتقاد من نگاه دوستان وردپرسی ما کمی غیر واقع بینانه است ، اول از همه باید به این مسئله اشاره کنم که مووبل تایپ یک سیستم کاملا رایگان نیست ، بلکه نسخه فردی آن است که به صورت رایگان در اختیار بلاگرها قرار می گیرد و از نسخه ۴ به بعد بود که شرکت سازنده نسخه OS را جهت استفاده توسعه دهندگان این سیستم ارائه کرد. شرکت سیکس اپارت هیچ پایگاهی را با استفاده از مووبل تایپ جهت ارائه رایگان وبلاگ در اختیار بلاگر ها قرار نداده است، بلکه حتی برای نصب این سیستم توسط مهندسان خود مبلغ ۱۹۹ دلار اخذ می کنند! در حالی که وردپرس و وبلاگ های که توسط wordpress.com ارائه می شوند کاملا رایگان می باشند.این نشان می دهد که هدف و دید دو شرکت سازنده این نرم افزار ها ، کاملا با یکدیگر فرق می کرده و مقایسه این دو با یکدیگر اصولا صحیح نیست.
اما اگر بخواهیم دیدی شفافتر از فتحی عزیز و دیگر دوستان وردپرسی به این مسئله داشته باشیم می‌توانیم به نکات زیر اشاره کنیم:

اگر آمار خوانندگان فید یک وبلاگ را بخواهیم به سیستم مدیریتی آن وبلاگ ربط بدهیم پس با این حساب نویسندگان وبلاگ های مربوطه و نوشته هایشان هیچ نقشی در موفقیت وبلاگ خود ندارند ، بالا رفتن آمار فیدهای یک وبلاگ نمی‌تواند دلیل قانع کننده بر موفق بودن یک سیستم مدیریتی باشد ، چه بسا وبلاگ هایی با محتوای متفاوت و سیستم های متفاوت آمار خیره کننده تری دارند. همانطور که در نوشته مورد نظر اشاره شده است ، با توجه به صحبت هایی که در مورد وبلاگ یک پزشک شده است ، به نظر می رسد وردپرسی های عزیز بهترین گزینه برای بالا بردن درصد موفقیت خود را تغییر سیستم این وبلاگ و وردپرسی شدن یک پزشک می دانسته اند چرا که همانطور که به وضوح اشاره شده است ، اکنون با وردپرسی شدن این وبلاگ ، می‌توان به سادگی آمار فید آن را به آمار کلی وبلاگ های موفقی که با وردپرس اداره می شوند اضافه کرد ، حال آنکه آمار فعلی فیدهای یک پزشک مربوط به چند سال فعالیت مداوم نویسنده و زمانی که با مووبل تایپ نسخه ۳.۱ اداره می شده است می باشد و نه وردپرس!
در مورد محبوبیت سرویس ها و لینک های اشتراکی ، نمی‌توان مووبل تایپ را وارد این مقایسه کرد ، چرا که همانطور که پیشتر نیز اشاره شد مووبل تایپ هیچ سرویس رایگانی را تحت هیچ دومین خاصی ارائه نمی‌کند. ضمن اینکه احتمالا دوستان وردپرسی ما اطلاعی از این مسئله ندارند که وب سایت رادیو زمانه ، طبق آماری که خودشان ارائه کرده اند ، خود به تنهایی پنج درصد آمار لینک های اشتراکی را در درست دارد و در صدر لینک های اشتراکی نیز قرار دارد ، از سکوی انتشار مووبل تایپ استفاده می‌کند!
در بخش تیم های پشتیبانی فارسی نیز قیاسی کاملا اشتباه (به هردلیلی) صورت گرفته است ، نسخه فعلی مووبل تایپ ۴.۲ می باشد ، مووبل تایپ فقط تا نسخه ۳.۲ فارسی و لوکالیزیشن شده است به عبارتی نسخه های بعدی آن که بسیار قدرتمندتر و امکانات بیشتری را در اختیار صاحبان بلاگ ها می گذارند هنوز فارسی نشده اند. اما وردپرس همراه با یک سری از پلاگین هایش کاملا لوکالیزیشن شده است ، بعلاوه اینکه بخش پوسته های وردپرس تعداد زیادی پوسته در خود جای داده است و به تازگی نیز که بخش انتقال از بلاگفا به وردپرس نیز بر روی سایت تیم پشتیبان فارسی قرار گرفته است(که همه اینها باعث بالا رفتن ترافیک سایت می شوند) ، به نظر شما و با یک حساب سر انگشتی و بدون مراجعه به آمار الکسا ، آیا نباید بازدید های سایت پشتیبان وردپرس فارسی بسیار بیشتر از پشتیبان مووبل تایپ فارسی باشد؟؟! حال به آمار الکسا رجوع کنید ، آیا آمار الکسا چنین چیزی را تصدیق می‌کند و یا فقط کمی اختلاف را نشان می دهد؟

صحبت های پایانی
همه کسانی که با برنامه ها و سیستم های تحت وب کار کرده اند می دانند که کار با وردپرس آسان است ، این سیستم ابزار انعطاف پذیری را در اختیار بلاگرها قرار می دهد ، با چند کلیک می‌توان وبلاگ جدیدی راه اندازی کرد. من هم برای مدیریت وبلاگم از وردپرس استفاده می کنم ، عزیز آشفته هم این کار را انجام می دهد ، حتی باز هم مدیران بالاترین برای مدیریت وبلاگشان از وردپرس استفاده می کنند. حتی آنهایی که توانایی نوشتن یک سیستم اختصاصی برای خود را دارند ، باز هم از وردپرس برای مدیریت وبلاگ خود استفاده می کنند.
می بینید ، فقط کلمه وبلاگ است که در پاراگرف بالا چند بار تکرار شده است! شما به سادگی از آمار وبلاگ های فارسی برای بالا بردن درصد موفقیت وردپرس و تیم پشتیبان فارسیش صحبت می کنید انگار که فقط این وبلاگ ها هستند که محتوای وب فارسی را می سازند ، اما آیا به جز وبلاگ ها، از سایت های بزرگی نیز صحبتی به میان آوردید؟ آیا به این اشاره می کنید که رادیو زمانه که در صدر آمارگیر کمانگیر است از مووبل تایپ استفاده می‌کند؟ آیا از وبلاگ بی بی سی فارسی صحبتی به میان آوردید؟ آیا صحبتی از سایت های بزرگی چون پی سی دانلود و میهن دانلود که بازدید یک روز آنها بیشتر از بازدید هفتگی کل وبلاگ هایی است که شما مثال زدید ، به میان آوردید؟! آیا می دانید همان پی سی دانلود که لوگیش را در ساید بار وبلاگتان قرار می دهید و آن را حامی وبلاگ خود می نامید ، از سکوی انتشار مووبل تایپ استفاده می‌کند؟!
مووبل تایپ فارسی و تیمی که هم اکنون بر روی آن کار می‌کند هیچ وقت هیچ دارنده وبلاگی را ترقیب به تغییر سیستم مدیریتی وبلاگ خود ( به هر دلیلی) نکرده است و نخواهد کرد ، ما اعتقاد داریم اگر کاربران وب در دنیای واقعی اسیر یک سری انتخاب های ناگزیر و اجباری می شوند ، در دنیای مجازی آنقدر می‌توانند و باید آزاد باشند که سیستم مدیریت وبلاگ و یا وب سایت خود را ، خودشان با داشتن آگاهی از نقاط قوت و ضعف آن ، انتخاب کنند ، نمی‌توان دم ازنرم‌افزار آزاد و آزادی و حق انتخاب زد و به سوی آن گام برداشت در حالی که به صورتی کاملا دیکتاتور معابانه عمل کرد و دیگران را نیز به این کار دعوت کرد. مووبل تایپ فارسی به دنبال اعداد و ارقام نبوده و نخواهد بود ، هدف تیم مووبل تایپ فارسی چیزی ورای دید برخی از دوستان است. بله عزیزان وردپرسی ، چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید!

بروزرسانی: انتشار این نوشتار فقط و فقط جهت روشن سازی اطلاعات ناصحیح و بعضا کاملا خلاف واقعیت بوده است که برخی از دوستان در مورد وضعیت تیم های پشتیبان فارسی منتشر کرده اند ، تیم مووبل تایپ فارسی قصد هیچ گونه ایجاد تنش در روابط را ندارد ، همانطور که تا به حال نداشته است و مطمئنا نوشتاری در این زمینه از طریق هیچ یک از اعضای تیم مووبل تایپ فارسی منتشرنخواهد شد.

نویسنده پویا سلیمی