تحولات اینترنت بعد از انتخابات ایران

نوشته پویا سلیمی 30 خرداد 1388

از نخستین ساعات پایان انتخابات ایران ، جو اینترنت درون ایران شاهد تغییرات بسیار زیادی بود ، مسدود شدن بسیاری از سایت های خبری و همچنین پایگاه های اجتماعی آنلاین و سرویس های پیام بر از جمله این تغییرات بود. البته سرعت اینترنت نیز کاهش چشمگیری پیدا کرد. نمودار تغییرات سرعت اینترنت درون ایران به شکل زیر است:

irantraffic

این وضع در مورد خارج از ایران کاملا متفاوت بود. اکثر وبلاگ های پر مخاطب و پر بازدید خارجی در مورد وقایع ایران نوشتند و سعی کردند تا اخبار ایران را منتشر کنند.

در این بین نقش سرویس های مانند توییتر بیش از پیش برای کاربران ایرانی آشکار شد. در مورد توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی قبلا در وبلاگینا نوشته ام و به نقش آنها در برقراری ارتباط کاربران در سراسر جهان با یکدیگر اشاره کرده ام.

twitter

بسیاری از کاربران ایرانی این روزها با مراجعه به سایت توییتر و ایجاد حساب کاربری در آن ، سعی در انتشار اخبار و وقایعی دارند که از آنها اطلاع پیدا می کنند. از طرفی مدیران وب سایت توییتر در چند مرحله از توقف برنامه ریزی شده سرویس دهی این سایت جلوگیری کردند تا کاربران ایرانی بیشتری بتوانند از این سرویس استفاده کنند.

اما یکی از اتفاقات قابل توجه که طی چند روز گذشته رخ داد ، اضافه شدن زبان فارسی به بخش ترجمه گوگل بود. گوگل مدت زیادی است که کاربران ایرانی را تحریم کرده است و برخی از سرویس های خود را به روی ایرانی ها بسته است. اضافه شدن زبان فارسی به بخش ترجمه گوگل باعث شروع فصلی جدید در بین سایت ها و وبلاگ های ایرانی شده است.

اکنون دیگر صفحه های وب فارسی می توانند مستقیما به زبان های دیگر ترجمه شوند. البته نسخه فعلی مترجم فارسی گوگل دارای نواقص زیادی است اما کیفت ترجمه آن به مراتب از مترجم های متن ساخت داخل کشور بهتر است.از این پس می‌توانید با استفاده از این قابلیت جدید گوگل ، وبلاگ خود را جهانی کنید.

نویسنده پویا سلیمی