کروم برای آیفون و آیپد ارائه شد

نوشته علی عظیمی‌پور 09 تير 1391

دیگر کاربران آیپد و آیفون نیز می‌توانند از کروم برای گشت و گذار در وب استفاده کنند. این خبری است که از دیشب در تمامی وبلاگ‌های خبری و البته کاربران شبکه‌های اجتماعی به چشم می‌خورد. گوگل نه تنها اپلیکیشن کروم را برای این گجت‌های اپل ارائه کرده است بلکه سرویس ابری Google Drive را نیز به همراه آن ارائه کرد تا مصداق بارز فراگیر شدن را به دنیای فناوری نشان دهد. البته گوگل قول داده بود تا این اپ‌ها را برای سیستم‌عامل لینوکس نیز ارائه کند اما خبری از آن نشده است و به‌نظر می‌رسد این دسته از کاربران کماکان باید منتظر بمانند.

google_io_1.jpg

در همایش گوگل اعلام شد که مرورگر کروم ۳۱۰ میلیون کاربر دارد که این به معنای پیش‌تاز بودن کروم گوگل است. همچنین Sunar Pichai، قائم مقام شرکت گوگل، اعلام کرد که تعداد کاربران اینترنت امروز به ۲.۳ میلیارد نفر رسیده است که ۱میلیارد آن‌ها از طریق موبایل از این شبکه استفاده می‌کنند. در نتیجه گوگل اهمیت بسیار زیادی به این کاربران می‌دهد و به همین لحاظ هم دیشب این مرورگر برای کاربران iPad و iPhone معرفی شد تا آن‌ها نیز از قابلیت‌های این مرورگر استفاده کنند. از مهم‌ترین قابلیت این مرورگر می‌توان به Incognito اشاره کرد که اجازه می‌دهد تا کاربران بدون ذخیره شدن اطلاعات به گشت و گذار در وب ادامه دهند.

شاید تصور کنید کروم همانطور که می‌تواند در قسمت دسکتاپ از Safari جلوتر باشد، در این بخش نیز پیشی بگیرد اما اینطور نیست. Apple اصلا تمایلی به تولید این گونه اپلیکیشن‌ها ندارد و تقریبا محدودیت‌های جدی نیز برای آن‌ها ایجاد می‌کند که منجر به افت کارایی این برنامه‌ها خواهد شد. این قانون درباره کروم نیز صدق خواهد کرد. به این صورت که در دستگاه‌های موبایل اپل نمی‌توانید اپلیکیشن پیش‌فرض مرورگر را تغییر دهید و همیشه باید سافاری را به عنوان پیش‌فرض بپذیرید که خب شاید این موضوع چندان اهمیتی نداشته باشد، اما دومین محدودیت مطمئنا با اهمیت است. اپل اجازه دسترسی کروم به موتور Nitro برای جاوا اسکریپت را نخواهد داد. حداقل تا به حال که اینطور بوده است و همین موضوع باعث می‌شود تا کارایی کروم اصلا قابل مقایسه‌ای با سافاری نباشد و البته این یک جنگ نابرابر است. از طرف دیگر هم اپل تقاضایی برای نوشتن این مرورگر نداده است. بد نیست بدانید که با اینکه گوگل تولید کننده کروم است، تنها ۷ درصد از کاربران اندروید قادر به اجرای آن خواهند بود، چرا که این اپ نیاز به نسخه ۴+ سیستم‌عامل اندروید را دارد.

weblogina_chrome.jpg

خبر دیگر این کنفرانس ارائه سرویس‌های آفلاینی است که از طرف گوگل قول داده شده بود. این سرویس‌ها تا پیش از این تنها در Gmail قابل استفاده بودند. هرگاه از اپلیکیشن آفلاین Gmail استفاده می‌کنید می‌توانید نامه‌ای را بنویسید و هنگامی که آنلاین شدید با یک Sync ساده Gmail آن را به طور خودکار ارسال خواهد کرد. حالا این اتفاق برای Docs نیز خواهد افتاد و هنگامی که آفلاین هستید قادر خواهید بود تا اسناد خود را ویرایش کنید و هنگامی که به حالت آنلاین بازگردید می‌توانید آن‌ها را Sync کنید. گوگل قول داده است تا در ادامه این موضوع برای فایل‌های Presentation نیز ارائه شود.

تقریبا پلتفرم مهم دیگری که کاربرانی با تعداد بالا داشته باشد، باقی نمانده تا گوگل بر روی آن خودنمایی کند و از حالا به بعد باید منتظر به روز رسانی‌های جدید این اپ‌ها باشیم و البته رقابت بیشتر در این بازار بین شرکت‌ها برای تولید نرم‌افزار. تجربه خود درباره این اپ‌ها را با ما درمیان بگذارید.