مدیرعامل گوگل: استراتژی اپل بیش از همه به کاربران لطمه می‌زند

نوشته فروغ بیداری 22 آذر 1391

لری پیج – مدیرعامل گوگل – در مصاحبه‌ای که با Fortune  داشت، از تلاش اپل برای متوقف کردن گوگل در راه توسعه و تولید محصولات جدید و همچنین از رویکرد «جزیره مانند» اپل که باعث رنجش کاربران می‌شود، ابراز ناراحتی کرد. او در صحبت‌هایش گفت: “من فکر می‌کنم بسیار عالی می‌شود اگر همه در کنار هم کار کنند و سعی کنند بیشتر با هم کنار بیایند تا کاربران از نتیجه فعالیت‌های دیگران کمتر اذیت شوند. او همچنین گفت: هدف گوگل این است که تا جایی که امکان دارد محدوده دسترسی محصولات خود را گسترده کند تا برای همه کاربران سراسر جهان قابل دستیابی باشد. در این مسیر، گاهی می‌توان با رقبایی همچون اپل رقابت کرد و گاهی هم نمی‌توان“.

Larry Page

پیج می‌گوید: “تمایل دیگر شرکت‌ها برای مانع شدن از پیشرفت‌های گوگل، نه تنها به خود شرکت‌ها که به کاربران نیز لطمه می‌زند.” او همچنین افزود: “شعار غیررسمی گوگل این است که همه چیز را برای دنیا بهتر کند. اکوسیستم‌های بسته -همچون آی‌تیونز و اپ استور iOS برخلاف ذات اصلی اینترنت حرکت می‌کنند.

همه شرکت‌های بزرگِ فناوری، بزرگ هستند زیرا آنها زمانی کار بزرگی انجام داده‌اند. من دوست دارم همکاری بیشتری را در جهت سود بیشتر کاربران ببینم. اینترنت در دانشگاه‌ها متولد شد و هدف از طراحی آن کار مشترک بود. سپس ما به آن جنبه تجاری بخشیدیم و راهکار جزیره مانند بیشتری نیز به آن اضافه کردیم که به نظر من باعث شرمندگی است.

با این حال، پیج به پیشرفت بیشتر  گوگل حتی در جاهایی همچون گوگل پلاس که بسیار مورد انتقاد منتقدان است، بسیار امیدوار است. خوب است بدانید هفته پیش گوگل اعلام کرد تعداد کاربران فعال پلاس ۲۳۵ میلیون نفر هستند.

پیج می‌گوید: “ما تا پیش از تولید گوگل پلاس، به ۱۸ روش مختلف محتواهای موردنظر را به اشتراک می‌گذاشتیم. در حال حاضر یک روش داریم که خوب هم کار می‌کند و ما در حال بهبود بخشیدن به آن هستیم“.