زنگ سی‌شارپ – قسمت ششم

نوشته مسعود درویشیان 20 خرداد 1391

در قسمت قبل در مورد دیتاتایپ‌های کاراکتر و بولین صحبت شد، در این قسمت یکی از سرفصل‌های بسیار مهم سی‌شارپ را مورد بحث قرار می‌دهیم. در این قسمت از بولین استفاده‌ی زیادی می‌شود، پس اگر هنوز قسمت قبل را مطالعه نکرده‌اید، ابتدا به مطالعه قسمت قبل بپردازید.

Program Control Statements

روند کنترلی و منطق برنامه، از مهم‌ترین قسمت‌های رفتار پویای یک زبان برنامه‌نویسی است. برای کنترل قسمت‌هایی از کد، سی‌شارپ دستورهای مخصوصی را فراهم کرده است تا برنامه‌نویس بتواند کنترل و منطق برنامه را در دست بگیرد. اکثر عبارت‌های شرطی و حلقه‌ای در #C از C و ++C می‌آیند.

سه دسته‌بندی برای Program Control Statement وجود دارد:

 • Selection Statements
 • Iteration Statements
 • Jump Statements

بخش Selection Statements شامل if و switch است و همین‌طور که از اسم آن مشخص است، در صورت داشتن شروط لازم عمل selection (انتخاب) را انجام می‌دهد. Iteration Statements شامل حلقه‌های  do-while، while، for و foreach هستند و عملیات تکرار (iteration) را انجام می‌دهند. Jump Statements هم شامل return، goto continue، break و throw است. هرکدام از این موارد مفصل توضیح داده می‌شوند. با توجه به این‌که اصطلاحات انگلیسی در مقالات زنگ سی‌شارپ بسیار هستند، به‌منظور دانستن هریک از اصطلاحات (اگر با زبان انگلیسی آشنایی کافی ندارید) پیشنهاد می‌شود از Google Translate ،Fast Dictionary یا Persian Dectionary استفاده کنید.

The if Statement

شما می‌توانید بخشی از یک برنامه را با استفاده از دستور شرطی if اجرا کنید. دستور if در سی‌شارپ از لحاظ syntax با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مثل C و ++C و جاوا مشابه است. 

ساده‌ترین شکل دستور if به‌صورت زیر است:

if(condition) statement;

در این‌جا condition یک عبارت بولی (true یا false) است. اگر condition شامل مقدار true باشد، آن‌گاه statement اجرا می‌شود. اگر condition شامل مقدار false باشد در این‌صورت statement کنار زده شده و اجرا نمی‌شود.

به نمونه‌ی زیر دقت کنید:

if (10 < 11) Console.WriteLine("10 is less than 11");

در این مورد، تا زمانی که ۱۰ از ۱۱ کوچک‌تر باشد، condition برابر مقدار true است و دستور ()Console.WriteLine اجرا می‌شود. نمونه‌ی زیر را ببینید:

if (10 < 9) Console.WriteLine("this won’t be displayed");

در این مورد، به‌دلیل این‌که ۱۰ از ۹ کوچک‌تر نیست condition شامل مقدار false می‌شود، بنابراین دستور ()Console.WriteLine اجرا نمی‌شود. همان‌طور که در قسمت پنجم ذکر شد عملگرهای مقایسه‌ای دو آیتم را با هم مقایسه می‌کنند، یک عبارت که شامل عملگر مقایسه‌ای است، یک مقدار بولین دارد. از این‌رو می‌توان از عملگرهای مقایسه‌ای برای عبارت شرطی (condition) نیز استفاده کرد:

برنامه‌ی زیر چگونگی کار با دستور if را نشان می‌دهد:

// Demonstrate the if.
using System;
class IfDemo
{
  static void Main()
  {
    int a, b, c;
    a = 2;
    b = 3;
    if (a < b) Console.WriteLine("a is less than b");
    // This won’t display anything.
    if (a == b) Console.WriteLine("you won’t see this");
    Console.WriteLine();
    c = a - b; // c contains -1
    Console.WriteLine("c contains -1");
    if (c >= 0) Console.WriteLine("c is non-negative");
    if (c < 0) Console.WriteLine("c is negative");
    Console.WriteLine();
    c = b - a; // c now contains 1
    Console.WriteLine("c contains 1");
    if (c >= 0) Console.WriteLine("c is non-negative");
    if (c < 0) Console.WriteLine("c is negative");
  }
}

خروجی تولید شده توسط این برنامه:

a is less than b

 

c contains -1

c is negative

 

c contains 1

c is non-negative

همان‌طور که مشاهده می‌کنید با توجه به مقادیر متغیرها محاسباتی انجام می‌شود و سپس با توجه به مقدار بولینی که در قسمت condition قرار می‌گیرد، statement ها اجرا می‌شوند.

نکته: برای کوتاه‌تر شدن خط کد در این برنامه، namespace های اضافی را حذف کردیم و تنها از فضای‌نام system که برای مثال ما ضروری است استفاده کردیم. همچنین string[] args را از متد ()Main حذف کردیم. این‌ها به صورت پیش‌فرض توسط ویژوال استدیو نوشته می‌شوند و ممکن است در مواقعی که به آن‌ها نیازی نیست، حذف‌شان کنیم.

فرم کلی دستور if بدین شکل است:

if(condition) statement;
else statement;

این در صورتی است که شما برای قسمت‌های if یا else تنها یک statement دارید و نیازی نیست از بلوک (براکت باز و بسته) استفاده کنید. عبارت else اختیاری است. همچنین قسمت‌های if و else می‌توانند در یک بلوک قرار بگیرند. اگر برای هرکدام، یک statement داشته باشیم استفاده از بلوک اختیاری است، اما اگر برای هرکدام، بیشتر از یک statement داشته باشیم استفاده از بلوک اجباری است و فرم کلی آن به‌شکل زیر است:

if(condition)
{
 statement sequence
}
else
{
 statement sequence
}

در این‌جا منظور از statement sequence دنباله‌ای از statement ها است. اگر condition شامل مقدار true باشد، آن‌گاه بلوک if اجرا می‌شود در غیر این‌صورت (اگر از عبارت else استفاده کرده باشیم) بلوک else اجرا می‌شود. هیچ‌گاه هر دو آن‌ها با هم اجرا نخواهند شد. در قسمت condition همیشه باید مقدار بولین تولید شود.

به نمونه‌ی زیر توجه کنید:

using System;
public class MyClass
{
  public static void Main()
  {
    int num1 = 6;
    int num2 = 23;
    int result = num1 + num2;
    if (result > 25)
    {
      Console.WriteLine("Result is more then 25");
    }
    else
    {
      Console.WriteLine("Result is less then 25");
    }
  }
}

در این مثال، مقدار متغیر num1 و num2 باهم جمع می‌شوند و نتیجه‌ی آن‌ها در متغیر result ذخیره می‌شود که نهایتاً result شامل مقدار ۲۹ می‌شود. همان طور که می‌بینید مقدار result با ۲۵ مقایسه شده است و می‌دانیم که پاسخ true است. به‌دلیل این‌که مقدار condition برابر با true شده است، بلوک if اجرا می‌شود و بلوک else نادیده گرفته شده و هیچ‌گاه اجرا نخواهد شد.

به نمونه‌ی بعدی توجه کنید:

using System;
public class ifDemo
{
  public static void Main()
  {
    if (2 + 2 == 5)
      Console.WriteLine("Does not compute");  // this won’t be displayed;
    else
      Console.WriteLine("This is False!"); 
  }
}

در این مثال، در قسمت condition، حاصل ۲ + ۲ که برابر با ۴ است، توسط عمل‌گر مقایسه‌ای == با ۵ مقایسه می‌شود و همان‌طور که می‌دانید ۴ و ۵ باهم برابر نیستند، بنابراین مقدار condition برابر با false می‌شود. با این حساب بلوک دستور if اجرا نمی‌شود و بلوک دستور else اجرا خواهد شد.

نکته: همین‌طور که می‌بینید، هم if و هم else، به‌دلیل این‌که یک statement بیشتر ندارند، استفاده از بلوک (براکت باز و بسته) اختیاری است. در قسمت بعدی، شرح دستور if کامل می‌شود و بقیه‌ی بخش‌های Program Control Statement در قسمت‌های بعدی بیان می‌شود.


با توجه به یادداشت‌های زیادی که از طریق نظرات و ایمیل به‌دست ما رسید، کاربران سوالاتی را درباره سطح پیشروی مقالات پرسیده بودند.لازم به ذکر است که مقالات آموزشی زنگ سی‌شارپ طبق استاندارد جهانی، همه سرفصل‌های اصلی را در بر می‌گیرد و همه مباحثی که برای یک برنامه‌نویس سی‌شارپ ضروری است را پوشش خواهد داد و با توجه به تمرین‌هایی که به شما داده می‌شود و تلاش‌های خودتان، کارهای بسیار زیادی می‌توانید انجام دهید و برنامه‌های بسیاری می‌توانید بنویسید ولی فقط در محیط کنسول، یعنی از ویندوز و وب اپلیکیشین خبری نیست و تا پایان این سری از مقالات برنامه‌نویسی ما در محیط کنسول است. زیرا این آموزش، آموزش مبانی برنامه‌نویسی است و شما برای این‌که بتوانید بدون مشکل به سطوح بالاتر بروید، نیاز دارید که سطح پیش‌نیاز را پشت سر بگذارید. پس خوب تمرین کنید و سوالات و مشکلات خود را در قسمت نظرات یا از طریق ایمیل بیان کنید.  


توجه: زین پس انتشار مقالات زنگ سی‌شارپ در وبلاگینا متوقف و از ابتدا در وب‌تارگت منتشر می‌شود و حدوداً تا صد قسمت همراه با دانلود مقالات در قالب فایل پی‌دی‌اف پیش خواهد رفت.