زنگ سی‌شارپ – قسمت دوم

نوشته مسعود درویشیان 26 ارديبهشت 1391

در قسمت قبل اندکی با تاریخچه سی‌شارپ و توضیحات مختصری در مورد آن و در مورد این سری از مقالات آموزشی آشنا شدیم. در این قسمت قصد داریم بیشتر با کد‌نویسی و محیط برنامه Visual Studio IDE آشنا بشویم. ویژوال استودیو، IDE شرکت مایکروسافت است و IDE مخفف Integrated Development Environment (محیط یکپارچه توسعه نرم‌افزار) است.

 Visual Studio به شما اجازه ویرایش، کامپایل، اجرا و خطایابی (Debug) برنامه‌های سی‌شارپ را می‌دهد پس برای دنبال‌کردن این سری مقالات و یادگیری #C نیاز دارید که یک نسخه از ویژوال استودیو را روی سیستم خود نصب کنید و پیشنهاد من نسخه‌ی ۲۰۱۲ به‌ بعد است چرا‌که ممکن است در برخی از موارد از ویژگی‌های C# 4.0 استفاده کنیم. همچنین می‌توانید نسخه‌ی رایگان را از وب‌سایت مایکروسافت دریافت کنید. دیگر وقت آن رسیده است که اولین برنامه سی‌شارپ را بنویسیم. برای این منظور باید یک پروژه برای سی‌شارپ در ویژوال استودیو بسازیم. پس مراحل زیر را برای ساخت یک پروژه خالی سی‌شارپ که در اینجا از Visual Studio 2010 Professional استفاده شده‌ است دنبال ‌کنید.

۱. ویژوال استودیو را اجرا کنید و از منوی بالا به File => New => Project بروید، سپس Windows را از لیست قالب‌های نصب‌ شده انتخاب کنید، بعد از آن Console Application را انتخاب کنید:

سپس نام پروژه خودتان را در قسمت Name وارد کنید و روی OK کلیک کنید تا پروژه شما ساخته شود.

۲. زمانی که پروژه شما ساخته شد، ویژوال استودیو بدین شکل به‌نظر می‌رسد:

اگر به ‌هر ‌دلیلی پنجره Solution Explorer را در سمت راست مشاهده نکردید می‌توانید از منوی View با انتخاب Solution Explorer آن را فعال کنید.

تا اینجا شما توانستید پروژه خودتان را که هم‌اکنون آماده برای کد‌نویسی است تهیه کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید مقداری کد به‌صورت پیش‌فرض در پنجره Program.cs قرار دارد که در ادامه به‌ شرح مختصر آن‌ها می‌پردازیم.

using System;

این خط‌ کد مشخص می‌کند که برنامه شما از فضای‌نام System استفاده می‌کند که یکی از فضاهای‌نام (namespaces) پایه‌ای در Net Framework. است. احتمالاً هنوز نمی‌دانید Net Framework. چیست، پس حتماً مقاله‌ی چهارچوب دات‌نت را در ویکی‌پدیا مطالعه بفرمایید. 

Namespace روشی برای مدیریت کد و گروه‌بندی کلاس‌های مرتبط به‌هم است. 

using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;

توضیح این چند خط کد در مقالات بعدی و در جای خود دنبال خواهد شد.

class Program

این خط کد از کلمه‌کلیدی class برای اعلان یک کلاس جدید که از قبل در Net Framework. تعریف شده است استفاده می‌کند. Program نام این کلاس است. تعریف کلاس با آکولاد باز } شروع و با آکولاد بسته { تمام می‌شود که عناصر بین آکولاد، اعضای کلاس هستند. از آنجا که سی‌شارپ یک زبان برنامه‌نویسی تماماً شی‌گرا است و همه‌ی سر‌و‌کارش با کلاس‌ها است باید در نحوه‌ی تعریف کلاس و استفاده از آن‌ها تسلط کافی داشته باشیم که این کار را در مقالات آینده انجام خواهیم داد.

static void Main(string[] args)

متد ()Main در اینجا قسمتی است که عملیات اصلی برنامه در آن انجام می‌شود. بدون متد ()Main برنامه‌های سی‌شارپ قابل اجرا نخواهند بود، متد ()Main هم با آکولاد باز و بسته محدوده خودش را مشخص می‌کند. در مورد Method و Class بعداً مفصل توضیح خواهیم داد پس اصلاً نگران نباشید زیرا تا اینجا فقط یک توضیح مختصر در مورد کد‌های پیش‌فرضی بود که در ابتدا می‌دیدید. 

اکنون اندکی با برنامه Visual Studio IDE و نحوه‌ی پروژه ساختن آشنا شدید. همین‌طور کدهای پیش‌فرضی که در ابتدا می‌دیدید را تا‌حدی شناختید. هم‌اکنون قصد داریم با چند کد ساده شروع به برنامه‌نویسی کنیم، ممکن است در ابتدا چیزی ببینید که اصلاً از آن سر در نمی‌آورید اما اصلاً نترسید چون همه‌چیز را تا حدی که مفهوم مطلب بیان شود و اطمینان حاصل شود که شما خوانندگان عزیز آن موضوع را درک کرده‌اید، توضیح خواهیم داد. فقط از خواندن باز نایستید! همان‌طور که گفته شد عملیات اصلی برنامه در متد ()Main نوشته می‌شود و فعلاً با بقیه‌ی قسمت‌ها کاری نداریم چرا‌که در جای خود به آن‌ها می‌رسیم و به شرح آنها می‌پردازیم.

اکنون که با ساختن پروژه آشنا شدید، یک پروژه جدید بسازید.

به کد زیر نگاه کنید:

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
namespace Project1
{
  class Program
  {
    // A C# program begins with a call to Main().
    static void Main(string[] args)
    {
      /* 
        This is a simple C# program.
        Green lines are comments.
      */
      Console.WriteLine("A Simple C# Program.");
    }
  }
}

همان‌طور که مشاهده می‌کنید مقداری از کد‌ها به صورت پیش‌فرض در صفحه ما بوده‌اند و فقط این چند خط جدید است:

// A C# program begins with a call to Main().
/* 
This is a simple C# program.
Green lines are comments.
*/
Console.WriteLine("A Simple C# Program.");

خطوط خاکستری رنگ که در بالا مشاهده می کنید comment (توضیح) هستند (ولی در ویِژوال استودیو کامنت‌ها سبز رنگ هستند). در سی‌شارپ ما همانند سایر زبان‌های برنامه‌نویسی اجازه داریم که از کامنت استفاده کنیم. همان‌طور که می‌بینید به دو طریق می‌توانیم comment بگذاریم. یکی نوشتن جلوی دو اسلش // و دیگری نوشتن مابین ستاره و اسلش /*  */ محتوای کامنت‌ها توسط کامپایلر نادیده گرفته می‌شوند، کامنت‌ها فقط برای این منظور توسط برنامه‌نویس نوشته می‌شوند که هرکس در حال خواندن کد و برنامه است آن قسمت از کد را بفهمد زیرا کامنت‌ها اکثراً توضیح و شرحی در مورد کد هستند و نوشتن آن‌ها اختیاری است.

Console.WriteLine("A Simple C# Program."); 

خط کدی که در بالا مشاهده می‌کنید، رشته‌ی “.A Simple C# Program” را در یک خط جدید در خروجی نمایش می‌دهد. فعلاً در همین حد بدانید که ()Console.WriteLine در این مثال یک String (رشته‌ای از کاراکترها) را در خروجی نمایش می‌دهد. بعداً متوجه خواهید شد که چطور این اتفاق می‌افتد. پس دانستید که String رشته‌ای از کاراکتر‌ها می‌باشد که حتماً باید بین این علامت " " (بخوانید دابل کوتیشن، Double quotation) قرار بگیرد و ()Console.WriteLine برای چاپ کردن اطلاعات و پیغام در خروجی است و آن‌چه را که می‌خواهید در خروجی نمایش دهید باید بین () قرار دهید، درست طبق مثال. در انتهای آن نقطه و ویرگول بدین شکل قرار می‌گیرد که اصطلاحاً به آن Semicolon (بخوانید سِمی‌کالن) گفته می شود. بدین صورت: 

Console.WriteLine();

علامت semicolon در پایان هر دستور قرار می‌گیرد و هر دستور به صورت جداگانه در قسمت پایانی خودش از semicolon استفاده می‌کند. در طول دوره آموزش با این روند آشنا خواهید شد که در چه جاهایی باید از semicolon استفاده کنید.

توجه داشته باشید که سی‌شارپ به حروف بزرگ و کوچک حساس و اصطلاحاً case-sensitive است و این بدین معنی است که اگر فراموش کنید کجا باید از حروف بزرگ و کوچک استفاده کنید برنامه شما دچار خطا می‌شود. برای مثال اگر نام یک متغیر را phoneNum انتخاب کرده باشید و در جای دیگر برای استفاده از آن بنویسید PhoneNum یا Phonenum آنگاه برنامه شما دچار مشکل می‌شود. دستور ()Console.WriteLine هم به همین روال است همین‌طور بقیه دستورها، هرچند که کامپایلر سی‌شارپ فوق‌العاده قدرتمند است و در صورت بروز کوچکترین خطا شما را با‌خبر می‌کند، به‌جز خطاهای منطقی. در مورد خطاهای منطقی بعداً بیشتر صحبت خواهیم کرد. تا اینجا با یک سری از اصطلاحات و مفاهیم آشنا شدید، بعد‌ از اینکه یک سری از مطالب را با هم مورد بررسی قرار دادیم سراغ یک مثال درست و حسابی می‌رویم.

static void Main(string[] args) 
{
  Console.WriteLine("A Simple C# Program.");
}

پس طبق کد بالا دستور چاپ یک string را بنویسید و سپس Ctrl + F5 را با‌هم بگیرید تا خروجی برای  شما نمایش داده شود: (به جای فشردن Ctrl + F5، از منوی Debug با انتخاب Start Without Debugging هم می‌توانید این‌کار را انجام دهید)

همان‌طور که می‌بینید A Simple C# Program در پنجره خروجی نمایش داده شد.

هدف از این سری مقالات آموزشی یادگیری سی‌شارپ به طور گام‌به‌گام و تقریباً کامل برای هر مبحث است. هرچند مجبوریم بعضی از مسائل را فعلاً به‌صورت کامل باز نکنیم تا در فهم موضوع دچار مشکل نشوید اما در آینده به آن‌ها پی خواهید برد. اگر این سری مقالات را همیشه دنبال کنید کم‌کم هر قسمت از زبان سی‌شارپ را به طور مفهومی آموزش می‌بینید و اگر هم در مورد مطلب هر قسمت سوالی برایتان پیش آمد و مشکلی داشتید می‌توانید در قسمت نظرات سوالات خود را مطرح کنید یا از شبکه‌های اجتماعی که در پروفایل من در همین سایت موجود است با من تماس بگیرید. 

در قسمت بعدی با value type، متغیرها و عملگرها آشنا می‌شویم.

مقالات زنگ سی‌شارپ روزهای شنبه و سه‌شنبه از وبلاگینا منتشر می‌شود. 

به‌یاد داشته باشید آن‌که می‌خواهد روزی پریدن آموزد، نخست می‌باید ایستادن، راه‌ رفتن، دویدن و بالا‌ رفتن آموزد. پرواز را با پرواز آغاز نمی‌کنند!


توجه: زین پس انتشار مقالات زنگ سی‌شارپ در وبلاگینا متوقف و از ابتدا در وب‌تارگت منتشر می‌شود و حدوداً تا صد قسمت همراه با دانلود مقالات در قالب فایل پی‌دی‌اف پیش خواهد رفت.