سراشیبی سقوط ادامه می‌یابد

ارزش کلی سهام اپل به زیر ۴۰۰ میلیارد دلار رسید

نوشته مرضیه فلاح 15 اسفند 1391

شرکت اپل صبح روز گذشته با کاهش ۲ درصدی سهام خود، شاهد مرحله مهمی از سرنوشت مجموعه‌ش بود. این کاهش در طی روز ادامه یافت و مبلغ آخرین معامله روز ۴۲۰.۰۵ دلار بود که به نسبت قیمت آخرین معامله روز جمعه ۲.۴ درصد افت داشت. با این قیمت سهام، ارزش کلی سهام اپل ۳۹۴.۴۵ میلیارد دلار است. بهای این شرکت از سال ۲۰۱۱ تا کنون هرگز تا این حد پایین نبوده است.

Tim-Cook-apple.jpg

قیمت سهام اپل طی ماه‌های گذشته کاهش پیوسته‌ای داشته است. در شش ماه گذشته، این قیمت بیش از ۳۷ درصد کاهش یافته. انگار قیمت پنجاه و ‌دو هفته‌ای ۷۰۵.۰۷ دلار در این لحظه خاطره‌ای دور از دسترس است.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، هفته گذشته در نشستی با سهام‌داران به سوالی درباره کاهش قیمت سهام پاسخ گفت و افزود او نیز از این وضع راضی نیست. اما در مورد این که برای بهبود اوضاع چه خواهدکرد چیزی نگفت.

اینکه آیا واقعا دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا نه مورد بحث است. صبح روز قبل، سرمایه‌گذار مشهور، Warren Buffettدر مصاحبه‌ای با شبکه CNB گفت: “مدیران عامل نمی‌توانند کسب‌وکاری راه اندازند که قیمت سهام را به صورت روزانه بالا ببرد” وی درباره شرکت خودش Berkshire Hathaway افزود: “در طول کارش ارزش سهامش چهار بار زیر ۵۰ درصد بوده است.”

او گفت: “وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، اگر پول داشته باشید آن را می‌خرید” و خب اپل ۱۳۷ میلیارد دلار ذخیره نقدی دارد، حقیتی که کمک کرد دادخواست Greenlight Capital insurgency پس از چند هفته متوالی به پایان برسد.

منبع CNET
نویسنده مرضیه فلاح