اپل و ماجرای نقشه‌های عجیب و غریبش

نوشته آرش زاد 01 مهر 1391

حتما می‌دانید که با عرضه رسمی سیستم‌عامل iOS 6 برای گجت‌های اپلی، یکی از مواردی که کاربران نسبت به آن عکس‌العمل‌های مختلفی نشان دادند، جایگزین شدن نقشه گوگل با برنامه جدید اپل بود. طی روزهای گذشته حرف و حدیث‌های زیادی پیرامون این موضوع در سایت‌های فناوری شکل گرفت و نه تنها کاربران ایرانی که هیچ یک نمی‌توانند نام کوچه و یا بسیاری از خیابان اصلی شهرشان را در نقشه جدید پیدا کنند، بلکه کاربران کشورهای اروپایی و آمریکا نیز اعتراضات زیادی را نسبت به این برنامه وارد کرده‌اند.

نقشه‌های اپل در iOS 6

با یک جستجوی ساده در وب خواهید توانست عکس‌های عجیب و غریب زیادی را از نقشه جدید اپل پیدا کنید که بیشتر به تصاویر تخیلی از برخی نقاط زمین شبیه‌اند تا تصویری واقعی از یک پل، خیابان یا ساختمانی در شهر.

من به شخصه طی این روزها سعی کردم تا نقدهای بسیاری از سایت‌ها را در رابطه با این موضوع بخوانم و برداشت کاربران را نسبت به این مسئله جویا شوم. به‌عنوان کسی که طرفدار اپل نیستم، ترجیح می‌دهم کمی منطقی‌تر به این مسئله نگاه کنم.

نقشه‌های اپل در iOS 6

سرویس نقشه اپل به‌طور کلی چندان هم بد نیست. اپل برای تهیه این برنامه طی یک سال، سه شرکت مختلف فعال در زمینه تهیه و تولید نقشه‌های ماهواره‌ای را خریداری کرد تا بتواند به کمک آن‌ها، برنامه اختصاصی خود را در این زمینه تولید و آن‌را در سیستم‌عامل خود به‌جای نقشه گوگل بگنجاند.

اما پس از عرضه نسخه نهایی این برنامه، خیلی‌ها از دیدن نقشه‌های اپل متعجب شدند. در واقع به‌نظر می‌رسید اپل با عجله بسیار زیادی تلاش کرد تا نقشه خود را برای عرضه در iOS 6 آماده کند و همین مسئله موجب نمایان شدن ضعف‌های مختلف برنامه شد. ولی بیایید کمی منصفانه‌تر به قضیه نگاه کنیم!

گوگل سرویس Maps خود را ۷ سال پیش عرضه کرد. اگر آن زمان را به یاد داشته باشید، پس مطمئنا می‌دانید که در آن موقع خبری از اطلاعات ترافیکی و یا حتی ویژگی Street View در نقشه‌های گوگل نبود. نام خیابان‌های زیادی به اشتباه در آن درج شده بود. تصاویر ماهواره‌ای در خیلی از نقاط زمین ناقص، کم کیفیت و یا گاهی با یک تکه ابر سفید پوشیده شده بودند! یکی دو سال بعد، گوگل نسخه موبایل سرویس نقشه خود را آماده کرد و در کنفرانس معرفی اولین نسل آیفون از آن پرده‌برداری شد؛ زمانی که رابطه اپل و گوگل به اندازه حالا تیره و تار نبود.

نسخه اولیه Google Maps برای آیفون با نسخه فعلی این برنامه به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. از آن زمان تا کنون حدود ۵ سال می‌گذرد و گوگل به‌خوبی قدرت خود را در توسعه و بهبود نقشه‌هایش نشان داده است.

نقشه فعلی اپل نسبت به نسخه اولیه نقشه گوگل، کیفیت و امکانات بسیار بیشتری دارد. ولی موضوع اینجاست که هیچ‌کس قرار نیست سرویس فعلی اپل را با ۵ سال پیش گوگل مقایسه کند!

نقشه‌های اپل در iOS 6

در حال حاضر اپل با عرضه نسخه ناقص و به‌نظر من، آزمایشی سرویس نقشه خود تجربه کاربری مشتریانش را به‌طور کامل زیر سوال برده است. کاربران هنگامی که این سرویس را با آخرین نسخه نقشه کامل و پر از امکانات گوگل مقایسه می‌کنند، پی به ایرادات مختلف آن می‌برند و همین نکته باعث پذیرش شکست اولیه اپل در این مسیر می‌شود.

Stan Schroeder در مقاله‌ای که در سایت Mashable نوشته به موضوع مهمی اشاره کرده است. مهم‌ترین درسی که می‌توان از این ماجرا گرفت این است که "هرگز یک محصول فوق‌العاده را با یک نمونه ضعیف‌تر جایگزین نکنید."

کاربران اپل هر چیزی را که این شرکت تولید می‌کند نمی‌پسندند. این موضوع قبلا در سرویس Ping این شرکت نمایان شده بود و حالا به نقشه آن رسیده است. موضوع جالب توجه برای من این است که شرکتی که توجه زیادی به کیفیت محصول نهایی تولیدی خود دارد، چطور می‌تواند برنامه‌ای را که تا این حد ضعف‌های آشکاری در آن نمایان است، روانه بازار کند؟

این‌که یک شرکت بخواهد محصول تولیدی خود را در پلتفرم اختصاصی‌اش استفاده کند، یک روال معمول است. اما شاید بهتر بود این موضوع با تمرکز و تامل بیشتری صورت می‌گرفت. این موضوع نشان می‌دهد حتی اگر شما شرکتی به بزرگی اپل باشید، با وجود همه نیروهای انسانی و منابع مالی خود ممکن است نتوانید محصولی قابل توجه را به دست کاربران بدهید.

اتفاق افتادن چنین مسئله‌ای باعث می‌شود گوگل با عرضه نسخه اختصاصی برنامه Maps برای iOS طیف بیشتری از کاربران ناراضی اپل را، علاوه بر کاربران همیشه مشتاق استفاده از سرویس‌های این شرکت به سوی خود بکشاند و خواه ناخواه باید بپذیریم که اپل گام اول در این مسیر را بسیار سست برداشته است.

حالا باید منتظر ماند و دید بروز رسانی‌های آتی اپل برای سرویس نقشه خود، چقدر این برنامه را با نقشه گوگل قابل قیاس‌تر می‌کند و آیا اصلا اپل خواهد توانست به قدرت گوگل در این زمینه برسد یا نه. شما چطور فکر می‌کنید؟