نتایج یک بررسی عملی

آیا آیپد جدید واقعا چهار برابر از Tegra 3 سریع‌تر است؟

نوشته آرش زاد 02 ارديبهشت 1391

دقیقا یک روز بعد از کنفرانس معرفی آیپد جدید توسط اپل، انویدیا با انتشار مطلبی، از بررسی صحت گفته تیم کوک درباره سرعت چهار برابری چیپ A5X نسبت به پردازنده Tegra 3 خبر داد. اپل در کنفرانس آیپد عنوان کرده بود که GPU چهار هسته‌ای 5X از گرافیک جی‌فورس که انویدیا از آن در چیپ Tegra 3 بهره می‌برد، چهار برابر سریع‌تر عمل می‌کند.

New iPad

هفته گذشته وب‌سایت Pocket Lint در بررسی‌ای که در این رابطه انجام داد، آیپد جدید را با تبلت Transformer Prime ایسوس که از پردازنده Tegra 3 استفاده می‌کند مقایسه کرد تا نتیجه را در آزمایش‌های واقعی خود ارزیابی نماید.

همان‌طور که می‌دانید، چیپ A5X اپل یک پردازنده دو هسته‌ای دارد در حالی که Tegra 3 از پردازنده چهار هسته‌ای بهره می‌برد. اما از آن‌طرف، اپل از یک گرافیک چهار هسته‌ای برای 5X استفاده کرده است. هر دو چیپ از مشخصات و ویژگی‌های بارزی برخوردارند و در عمل، سرعت ایده‌آلی دارند اما آیا آیپد جدید واقعا چهار برابر سریع‌تر از Tegra 3 عمل می‌کند؟

در تئوری، گرافیک چند هسته‌ای اپل باید از Tegra 3 سریع‌تر باشد اما سوال اصلی این‌جاست که چقدر سریع‌تر؟ آیا در انجام کارهای روزمره و یا اجرای بازی هم می‌توان سرعت چهار برابری را احساس کرد؟ مسئله قابل توجه این‌جاست که هیچ‌کس دستگاه خود را با توجه به تست‌های صورت گرفته در برنامه‌های Benchmark تهیه نمی‌کند به همین دلیل نیز این بررسی بر اساس نتایج حاصل از پنج عملی که در آن‌ها استفاده از GPU اهمیت فراوانی دارد (بارگذاری یک صفحه وب، پخش یک ویدیوی 1080p، بارگذاری آنلاین ویدیو، اجرای بازی و تست اپلیکیشن) انجام گرفته است.

نمایش ویدیو

آیپد جدید از رزولوشن ۲۰۴۸ در ۱۵۳۶ بهره می‌برد در حالی که Transformer Prime رزولوشن ۱۲۸۰ در ۸۰۰ دارد و همین موضوع امکان بررسی پخش ویدیوی فول اچ‌دی را در هر دو دستگاه سخت می‌کند. Pocket Lint برای این موضوع با کاهش دادن رزولوشن یک ویدیوی 1080p به 720p امکان نمایش ویدیو را در Prime فراهم کرد.

apple a5x vs tegra 3

شروع پخش ویدیو در آیپد جدید ۲.۹ ثانیه زمان گرفت و این موضوع برای Transformer Prime حدود ۰.۸ ثانیه بود. این تست در پخش ویدیو برای خروجی TV با یک فیلم 1080p نیز صورت گرفت که نتیجه روی هر دو دستگاه به هم نزدیک بود.

پخش ویدیوی آنلاین

یکی دیگر از شیوه‌های تست GPU، مقایسه هر دو دستگاه در زمینه سرعت پخش ویدیوهای آنلاین در اپلیکیشن‌های مختلف است. این تست در سرویس‌های Netflix، iPlayer، Sky Go و یوتیوب صورت گرفت. آپید جدید اپلیکیشن Netflix را در ۶ ثانیه باز کرد و ۶.۸ ثانیه طول کشید تا یک ویدیو پخش شود. از آن‌طرف، Transformer Prime اپلیکیشن Netflix را در زمان تقریبا مشابه ۵.۹ ثانیه باز کرد و ۷.۹ ثانیه طول کشید تا ویدیوی آنلاین شروع به پخش کند.

New iPad

اپلیکیشن یوتیوب نیز در هر دو دستگاه در زمانی زیر ۱ ثانیه ویدیوها را پخش می‌کرد و حرکت بین یک ویدیوها برای هر دو تبلت، سریع و ایده‌آل بود.

بارگذاری صفحه وب

بارگذاری یک صفحه گرافیکی در وب، از جمله راه‌های دیگر برای به چالش کشیدن GPU یک دستگاه است. وب‌سایت‌هایی نظیر Vimeo و wechoosethemoon گزینه‌های مناسبی برای انجام این بررسی بودند اما مشکلی که وجود داشت، این بود که آیپد امکان نمایش محتوای فلش را ندارد و همین مسئله باعث می‌شد تا امکان تست سایت‌های گرافیکی فلش نظیر wechoosethemoon غیر ممکن باشد.

New iPad

در بررسی روی مرورگر کروم برای Prime و سافاری برای آیپد جدید، پخش ویدیو Yosemite HD در سایت Vimeo که از پلیر HTML5 استفاده می‌کند، نتایج یکسانی را به جا گذاشت.

اما به جز مورد بالا، اجرای سایت nakshart نیز روی هر دو دستگاه آزمایش شد که هم آیپد و هم Prime آن‌را با کمی کُندی نمایش دادند. آیپد جدید این سایت را در ۷.۶ ثانیه بارگذاری کرد در حالی که ۸ ثانیه طول کشید تا Prime آن‌را به‌طور کامل نمایش دهد. اما در زمینه کار کردن با سایت، Prime تا اندازه‌ای کُندتر از آیپد بود.

اجرای بازی

مطمئنا بهترین زمینه‌ای که می‌توان در آن گرافیک دو دستگاه را در عمل مقایسه کرد، اجرای یک بازی مشابه روی هر دو تبلت است. در این تست، بازی Shadowgun انتخاب شد تا نتایج بر اساس سرعت و شیوه اجرای گرافیک بازی بررسی شوند.

apple a5x vs tegra 3

طبق موارد بیان شده، گرافیک چهار هسته‌ای 5X باید نسبت به Tegra 3 کاملا سریع‌تر عمل کند. اجرای بازی در Prime بسیار روان بود و جلوه‌های گرافیکی بازی در آن به‌طور مناسبی دیده می‌شدند. این موضوع برای آیپد جدید نیز صدق می‌کرد با این تفاوت که بازی در این تبلت کمی سریع‌تر اجرا شد. اما در زمینه نمایش لبه‌های اجزای گرافیکی بازی و textureها، اندروید به شکل قابل توجهی بهتر عمل کرد.

در واقع هر دو تبلت به اندازه کافی در اجرای بازی خوب عمل کردند اما لزوما با توجه به گفته‌ها، آیپد جدید نباید از Tegra 3 چهار برابر سریع‌تر باشد.

واقعیت افزوده

در تست نهایی، از اپلیکیشنی مشابه در هر دو تبلت که از تکنولوژی Augmented reality یا همان «واقعیت افزوده» بهره می‌برد استفاده شد. واقعیت افزوده تکنولوژی‌ای است که به‌واسطه آن می‌توانیم اطلاعات مختلفی را با مشاهده اطراف خود به دست آوریم. Layar یکی از معروف‌ترین اپلیکیشن‌های مرتبط با این موضوع است که برای اندروید و iOS عرضه شده است.

Layar

در این تست با اجرای یکی از لایه‌های برنامه، Prime ۶ ثانیه زمان را برای نمایش آن وقت صرف کرد و آیپد جدید در ۳ ثانیه نتیجه مشابه را نمایش داد. این تست همچنین با اپلیکیشن Yelp نیز انجام شده که نتیجه روی هر دو دستگاه مشابه بود.

نتیجه‌گیری

با توجه به تست‌های صورت گرفته توسط Pocket Lint، ادعای مطرح شده از طرف اپل در استفاده واقعی از تبلت و برنامه‌های آن در مقایسه با Tegra 3 تقریبا نتیجه مشابهی داشته است و در واقع ما در استفاده واقعی از آیپد جدید، سرعت چهار برابری آن‌را نسبت به چیپ انویدیا احساس نخواهیم کرد.

نتایج به دست آمده در برخی زمینه‌ها کمی باهم متفاوت بود اما هیچ یک از آن‌ها را نمی‌توان با موضوعیت سرعت چهار برابری مقایسه نمود. از طرفی، در صورتی که بخواهید از برنامه‌های تست سرعت و Benchmark برای انجام مقایسه بین هر دو پردازنده استفاده کنید، ممکن است نتایج سرعت ۴ برابری 5X را مشاهده نمایید اما در حقیقت چه کسی دستگاه الکترونیکی خود را بر اساس خروجی Benchmarkها تهیه می‌کند؟

می‌توان گفت که هر دوی تبلت‌ها به شکل ایده‌آلی در اجرای برنامه‌های مختلف و استفاده روزمره به‌خوبی عمل می‌کنند و شاید بخش بزرگی از روان بودن اجرای بازی‌ها و برنامه‌ها، مربوط به سیستم‌عامل دستگاه‌ها می‌شود و اختلاف بین آن‌ها کاملا جزئی است.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا نتایج حاصل از این بررسی را تایید می‌کنید؟