احتمال سرقت اطلاعات ۲۵۰ هزار کاربر

هکرها به توییتر حمله کردند

نوشته علی عظیمی‌پور 14 بهمن 1391

صبح امروز وبلاگ رسمی توییتر، خبر از یک حمله ناشناس به اطلاعات پایه کاربران خود را داد. در این حمله اطلاعات ۲۵۰ هزار نفر از کاربران این شبکه اجتماعی به سرقت رفته است. اطلاعاتی از قبیل نام‌کاربری،‌ ایمیل و همچنین پسورد‌های هش شده کاربران مهم‌ترین اطلاعات فاش شده است و به همین منظور افرادی که احتمالا اطلاعاتشان مورد حمله قرار گرفته ایمیلی جهت تغییر گذرواژه خود دریافت کرده‌اند و دیگر قادر به وارد شدن با اطلاعات کاربری قبلی نخواهند بود.

twitter

اگر جزو افرادی هستید که برای شما ایمیل مورد نظر ارسال شده،‌ اولا به آدرس ارسال کننده ایمیل دقت کنید تا مستقیما از سوی توییتر باشد چرا که این شرایط یکی از بهترین حالت‌ها برای جمع آوری اطلاعات کاربران کم تجربه است. همچنین در مرحله بعد در انتخاب گذرواژه خود به شدت دقت کنید و از قرار دادن رمزهای عبور ساده پرهیز کنید. مشاورین امنیتی از کاربران خواسته‌اند تا برطرف سازی مشکل این قسمت افزونه Java را در مرورگرهای خود غیرفعال سازند.

twitter-hack-email.jpg

در طی هفته‌های اخیر میزان حمله به بخش‌های مختلف اینترنت و وب به شدت افزایش یافته. دو رسانه معتبر آمریکایی NYTimes و Wall Street Journal هم در این مدت مورد حمله قرار گرفتند و اطلاعات بعضی از کارمندان از این سرویس‌ها به سرقت رفته است. به گفته افراد متخصص این حملات از سوی هکرهای چینی و در راستای مسایل داخلی چین صورت گرفته است. اما توییتر در وبلاگ خود که توسط Bob Lord، مدیر بخش امنیت توییتر نوشته شده مشخصا فرد یا گروه خاصی را مسئول این اتفاق نمی‌داند اما تاکید دارد که این حمله از سوی افراد آماتور صورت نگرفته است و مهاجمین بسیار حرفه‌ای و توانمند بوده‌اند.