یوتیوب، هر دقیقه ۳۵ ساعت ویدیو!

نوشته آرش زاد 22 آبان 1389

۸ ماه پیش، زمانی بود که گوگل اعلام کرد کاربران یوتیوب در هر دقیقه، ۲۴ ساعت ویدیو را در آن آپلود می‌کنند و امروز بعد از گذشت کمتر از ۱ سال، یوتیوب این رکورد خود را ۱۱ ساعت به جلو کشاند! در آخرین خبری که در وبلاگ یوتیوب منتشر شده، هم‌اکنون در هر ۶۰ ثانیه، ۳۵ ساعت ویدیو در این سایت بارگزاری می‌شود و اگر این رقم را در واحدهای بزرگ‌تری حساب کنید، خواهید دید که به چه ارقام وسیعی می‌رسید.

youtube-35-hour.jpg

به عبارت دیگر، در هر ساعت، ۲۱۰۰ ساعت ( یا ۸۸ روز) و در هر روز ۵۰۴۰۰ ساعت (یا ۲۱۰۰ روز) ویدیوی جدید به حجم کلی یوتیوب اضافه می‌شود. شاید گفتن چنین اعدادی به زبان کار چندان دشواری نباشد اما اگر بخواهید امکانات و زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای چنین طرحی را در نظر بگیرید، قطعا شگفت‌زده خواهید شد.

یوتیوب از ۲ سال پیش تا کنون تغییرات زیادی را در سیستم خود اعمال کرد و حالا با گذشت این مدت، توانسه به رکورد بسیار جالبی برسد. شاید از جمله تغییراتی که باعث چنین پیشرفت بزرگی در این سایت شده، افزایش ۵۰ درصدی محدودیت زمان ویدیو از ۱۰ به ۱۵ دقیقه و نیز افزایش محدودیت حجمی آن‌ها است. همچنین قابلیت‌های جدیدی که این سایت در حال اجرای آن است نیز می‌تواند در آینده باعث رشد این رکورد عجیب شود. از قابلیت‌های جدید یوتیوب می‌توان به امکان جدیدی که از سوی Activision در بازی Call of Duty Black Ops اعمال شده اشاره نمود که از طریق آن، کاربران می‌توانند به رکورد بازی و ارسال مستقیم آن به یوتیوب بپردازند.

قطعا طی چند ماه آینده باز هم شاهد تغییرات و اخبار جدیدی از این سایت بزرگ اشتراک‌گزاری ویدیو خواهیم بود. به نظر شما در ۳۵ ساعتی که تنها در ۱ دقیقه این سایت اتفاق می‌افتد چه کارهایی می‌توان کرد؟!