اگر ویدیوهای یوتیوب را نمی‌بینید حتما کاربر ویندوزفون هستید

نوشته علی عظیمی‌پور 24 دي 1391

گوگل تا چند وقت پیش شرکت بخشنده‌ای به نظر می‌رسید و تقریبا سعی در راضی کردن کاربران داشت اما حالا به نظر اوضاع کمی متفاوت‌تر شده است و کاربران سیستم‌عامل موبایل ویندوز چندان هم مورد علاقه کارمندان لری پیج نیستند. همین هفته پیش بود که گوگل به نحوی به این دسته از کاربران فهماند که اگر می‌خواهند راه خود را گم نکنند باید گوشی جدیدی بگیرند و حالا برای اینکه کار از محکم کاری عیب نکند دسترسی آن‌ها به ویدئوهای سایت Youtube‌ دچار مشکل شده است. تا پیش از این با ورود به این سایت کاربران با قابلیت HTML5 مرورگر خود مشکل را حل می‌کردند، چیزی شبیه آنچه در دستگاه‌های اپل رخ می‌دهد اما دیگر خبری از این قابلیت نیست.

به نظر می‌رسد که کاربران ویندوز فون ۸ که حالت Desktop را برای خود انتخاب کرده‌اند زمانیکه وارد این سایت می‌شوند با پیغام نصب اپلیکیشنی جدید مواجه می‌شوند اما چنین برنامه‌ای هرگز ایجاد نشده است و در نتیجه کاربران تنها با یک پیغام ناامید کننده روبرو خواهند شد. به گفته سایت WPCentral می‌توان از اپلیکیشن‌های Metrotube، SuperTube و یا PrimeTube‌ استفاده کرد. البته چون این اپ‌ها در رده برنامه‌های یوتیوب نیستند ممکن است کاربران عادی چندان به سادگی هم نتوانند آن‌ها را پیدا کنند. Daniel Rubino، سردبیر WPCentral در ادامه می‌نویسد که با قرار دادن Internet Explorer در حالت Mobile مشکل حل خواهد شد.

این‌ها تازه مشکلات ویندوز فون‌های ۸ بود، به نظر برادر مسن‌تر مشکلات بیشتری دارد! دارندگان ویندوز فون ۷ تقریبا در هیچ حالتی امکان دیدن ویدوئوها را ندارند و یکی از راه حل‌های پیشنهاد شده پاک کردن تمام اطلاعات جست‌و‌جو (کوکی‌ها، پسوردها و وبسایت‌ها) و همچنین خاموش و دوباره روشن کردن گوشی است. به نظر راه حل جالبی برای دیدن یک ویدئوی ساده نیست اما فعلا همین یک راه حل پیش رو است. اگر راه حل جدیدی برای این مشکل دارید حتما در بخش نظرات آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مایکروسافت بارها اعلام کرده است که آمادگی ارائه یک اپلیکیشن اختصاصی برای یوتیوب را دارد اما تنها منتظر اجازه دسترسی به meta-data یوتیوب است که در حال حاضر گوگل اصلا تمایلی به اشتراک گذاری آن ندارد که همین موضوعات باعث اعتراض مایکروسافت شده است. سال ۲۰۱۰ نیز این اتفاق یکبار دیگر تکرار شده بود و دسترسی تلفن‌های ویندوزی به یوتیوب دچار مشکل شده بود و از قضا دوباره meta-data ایی که گوگل استفاده می‌کرد برای مایکروسافت رازی مگو بود. این بار هم باز گوگل تغییراتی را در سرویس خود داده است و مایکروسافت را نسبت به این تغییرات در تاریکی کامل نگه داشته است. شرکت گوگل همچنان انتظار دارد تا باور کنیم که تمام مشکلات از سمت IE10 است در صورتی که موتور پردازنده این مرورگر تفاوتی با آن‌چه در نسخه‌های دسکتاپ نصب شده است ندارد و این بهانه‌ مناسبی نیست،‌ حتی اگر تصور کنیم که IE همیشه مغضوب حرفه‌ای‌ها بوده.

کاربران ویندوز فون دسته بسیار بزرگی از بازار را تشکیل نمی‌دهند و شاید علاقه‌ای که گوگل برای حل مشکلات و یا ارائه اپ‌ در سیستم‌های اپل دارد در این قسمت نداشته باشد اما از طرف دیگر به عنوان سرویس دهنده به کاربران خود، وظیفه دارد تا شرایطی یکسان را برای همه کاربران بوجود آورد.