خروج استیون سینوفسکی از مایکروسافت

نوشته علی عظیمی‌پور 23 آبان 1391

در چند هفته گذشته مایکروسافت و به خصوص تیم ویندوز این شرکت صدر اخبار فناوری را به خود اختصاص داده‌اند و امروز نیز به طور بسیار عجیب‌تر و البته محافظه‌کارانه، خبر خروج رئیس تیم ویندوز از این شرکت اعلام شد. به گفته مایکروسافت این تصمیم از هم‌اکنون قابل اجراست و به جای Steven Sinofsky حالا دو مدیر مسئولیت بخش ویندوز این شرکت را بر عهده خواهند داشت که از قضا هر دو نیز زن هستند. مطمئنا اگر همایش build مایکروسافت را در هفته‌های گذشته دیده باشید، با رییس جدید بخش فنی ویندوز،‌ خانم Julie Larson-Green آشنا شده‌اید. مدیر جدید بخش اقتصادی تیم ویندوز نیز خانم Tami Reller است که هر دوی این مدیران مستقیما به مدیرعامل مایکروسافت گزارش خواهند داد.

Steven_Sinofsky_exit.jpg

لارسن گرین از سال ۱۹۹۳ در مایکروسافت سابقه خوبی به جای گذاشته و در پروژه‌های مختلف این شرکت تاثیر گذار بوده است. از جمله آن‌ها می‌توان به همکاری در بخش تجربه کاربری نسخه‌های ابتدایی اینترنت اکسپلورر و همچنین تغییرات آفیس در همین بخش اشاره کرد. او در تیم ویندوز نیز مسئول بخش رابط کاربری ویندوزهای ۷ و ۸ بوده و در قسمت نسخه‌های بین المللی نیز نقش داشته است.

تمی رلر هم از سال ۲۰۰۷ به مایکروسافت پیوسته و بیشتر فعالیت او در مدیریت‌های اقتصادی و راهبردی بوده است. درست است که او سابقه زیادی در مایکروسافت ندارد اما از سال ۱۹۸۴ وارد شرکت Great Plains شده که شاید به‌خاطر داشته باشید به دلیل خرید این شرکت توسط مایکروسافت در سال ۲۰۰۱ او نیز بعد از چند سال به این مجموعه پیوسته است.

امروز استیو بالمر مدیرعامل مایکروسافت با ارسال نامه‌ای به بخش‌های مختلف شرکتش اعلام کرد که استیون سینوفسکی دیگر مدیریت تیم ویندوز را بر عهده نخواهد داشت و البته در این نامه از کمک‌ها و خدمات سینوفسکی تقدیر کرد اما این نکته را نیز خاطرنشان کرده که در رده‌های مدیریتی باید تغییراتی را اعمال کرد که مطمئنا منظورش را کامل رسانده است. سینوفسکی نیز از تبلت سرفیس خود به کارمندان نامه‌ای را ارسال کرده و در آن علاوه بر اینکه از دوران حضورش در این شرکت به خوبی یاد می‌کند شایعات پیرامون این موضوع را نیز رد می‌کند و این تصمیم را دو جانبه می‌خواند؛ نکته‌ای که همه ما به خوبی می‌دانیم چندان واقعیت ندارد. اما چرا مدیر موفقی مانند او را باید کنار گذاشت؟

بسیاری بر این عقیده هستند که سینوفسکی به دنبال پست‌های بالاتر و حتی جایگاه استیو بالمر بوده است که تا حدودی نیز می‌تواند درست باشد اما به نظر می‌آید که دلیل در جای دیگری است. قبل از هرچیز بهتر است کمی با شخصیت مدیر سابق تیم ویندوز آشنا شوید،‌ پیشنهاد می‌کنم تا قبل از هر موضوع، پرونده علیرضا مجیدی برای استیون سینوفسکی را مطالعه کنید. دیگر همه در سیلیکون ولی می‌دانند که سینوفسکی شخصیت سخت‌گیر و به شدت خودخواهی در زمینه محصولات دارد؛ خودخواه به این معنا که او در محصولات مایکروسافت تنها محصولاتی را به حساب می‌آورد که خودش مسئول ساختن آن‌ها باشد و گاها در میان آن‌ها نیز فرق قایل می‌شد. او هم به مانند Scott Forstall هر محصول دیگری که بخواهد در کار محصولات او دخالت کند را از سر راه برمی‌دارد. به همین خاطر نیز مدیرعامل مایکروسافت در اظهار نظری به Cnet گفته بود که سینوفسکی استعداد بسیار نادری است اما برای یک مدیریت فوق‌العاده باید با دیگر بخش‌ها نیز همکاری داشت که با این اظهار نظر می‌توان کاملا پی برد که مدیر سابق بخش ویندوز چنین ویژگی شاخصی را در خود ندارد. این رفتار و شخصیت او باعث شد تا بسیاری از مدیران ارشد در کنار او احساس راحتی نداشته باشند و حالا نیز کمتر کسی در مایکروسافت برای رفتن او ناراحت است.

عده‌ای عقیده دارند که این تصمیم از پیش گرفته شده بود و مایکروسافت تنها برای ارائه ویندوز به او نیاز داشت و بعد از ارائه این محصول برای اینکه بتوانند کنترل بیشتری بر روی نحوه مدیریت محصولات داشته باشند او را کنار گذاشته‌اند؛ اتفاقی که کم و بیش برای مدیران ارشد اپل نیز رخ داد. اما یک شایعه بسیار ضعیف نیز وجود دارد که مربوط به نحوه مدیریت ویندوز ۸ است. شنیده شده است که مایکروسافت چندان از تغییرات ناگهانی به وجود آمده در ویندوز که گاها باعث نارضایتی کاربران نیز هست راضی نیست که البته اصلا منبع قابل اعتمادی برای این شایعه وجود ندارد و از دیدگاه مدیریتی هم اصلا بهانه خوبی نیست. چرا که طرح ویندوز۸ سالهاست که روی میز است و اگر مدیران از آن ناراضی بودند باید خیلی قبل‌تر فکر می‌کردند و اگر حالا به این نتیجه رسیده‌اند خود آن‌ها نیز مقصر هستند. اما اگر بخواهیم علت اصلی رفتن او را معلوم کنیم شاید بهتر باشد به منابع All ThingsD اعتماد کنیم، که همان ایده عدم هماهنگی سینوفسکی با رده‌های بالاتر مدیریتی را پیش می‌کشد. چرا که با تمام جوانب نیز هماهنگی دارد و البته هیچ مدیرعامل آینده‌ای ابتدا به طور محترمانه از شرکت اخراج نمی‌شود و بعد به مقام بالاتر برسد.

به هر حال، حالا مدیران جدید بر روی ویندوز ۸ تازه متولد شده کار خواهند کرد و هرچند که در این سطح از مدیریت تغییرات یک شبه نخواهند بود اما مطمئنا شیوه کار درونی تیم ویندوز با چند ماه پیش به شدت فرق خواهد داشت. اما نکته مهم‌تر جانشینی بالمر است که با رفتن سینوفسکی تنها یک نفر در این میان باقی خواهد ماند و او نیز Kevin Turner یکی از مدیران اجرایی است که از شرکت Wal-Mart به مایکروسافت پیوسته و مطمئنا به خاطر عدم داشتن درک فنی از مسایل تکنولوژی نگاه‌ها به سمت Reed Hastings از شرکت Netflix معطوف خواهد شد که همین چند وقت پیش اعلام کرد که برای رای گیری در هیئت مدیره مایکروسافت تصمیمی نگرفته و قصد دارد بیشتر وقت خود را بر روی سرویس ویدئویی Netflix بگذارد. از طرف دیگر نیز شایعه خرید این شرکت توسط مایکروسافت باعث قوت گرفتن این جانشینی نیز می‌شود.