استیو جابز: بیل گیتس خلاقیت ندارد

نوشته آرمان حسینی 05 آبان 1390

نویسنده مهمان: علی عظیمی‌پور - استیو جابز از آن دسته افرادی است که با وجود نبودشان، همچنان خبر ساز هستند. در این چند هفته، پیرامون کتاب زندگینامه او بحث‌های زیادی به راه افتاده که با انتشار آن به صورت رسمی از روز دوشنبه، حاشیه‌های بیشتری نیز در پی خواهد داشت.

Bill-Gates-and-Steve-Jobs.jpg

در این کتاب از نابودی اندروید، مشاوره‌های سیاسی، سلامتی جابز و حتی نحوه نامگذاری شرکت با نام سیب (که در ایران معمولا با داستان‌های بسیار تخیلی از آن یاد می‌شود) صحبت شده و با مصاحبه اخیر نویسنده کتاب، والتر ایزاکسون (Walter Isaacson) نکات بیشتری نیز منتشر شده است.

به دنبال این گفته‌ها، نظرات ناگفته جابز درباره مایکروسافت، گوگل و به‌خصوص شخص بیل گیتس نیز فاش شد. او بر این عقیده بود که این دو شرکت تفاوتی با یکدیگر ندارند و مایکروسافت را متهم به غیر انسانی بودن و یک شرکت فناوری خالص توصیف کرده است. در واقع جابز از اینکه مایکروسافت تنها به فکر فناوری است این شرکت را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

"آنها درک نکردند،حتی وقتی Mac را دیدند نتوانستند از آن تقلید کنند. چقدر می‌توانید احمق باشید تا نبینید، وقتی اولین بار آن را می‌بینید درکش می‌کنید، گوگل هم همین طور است. آنها درکش نمی‌کنند."

در یکی از چهل مصاحبه جابز با نویسنده زندگینامه‌اش او درباره گیتس نظرات جالبی را بیان می‌کند که تا قبل از آن کمتر شنیده شده بود.

"بیل وقتی کارش را تمام کرد که پولدارترین فرد بود، اگر هدف او این بوده پس موفق شده است. این هیچ وقت هدف من نبوده و تعجب می‌کنم اگر هدف او این بوده باشد. نمی‌دانم."

2011-10-06-11-48-21-4-steve-jobs-best-quote-on-apple.jpg

جابز، گیتس را فردی می‌دانست که خلاقیت ندارد و هرگز چیزی را خودش اختراع نکرده و تنها اضافه می‌کند "به طور شرم‌آوری ایده‌های دیگران را نابود می‌کرد." مرد اول شرکت اپل چندان نظر جالبی درباره مدیرعامل فعلی مایکروسافت نیز نداشت: "تا زمانی که استیو بالمر مسئولیت را بر عهده دارد مایکروسافت تغییر چندانی نخواهد کرد. "او این کار را سپردن مدیریت به دست یک فروشنده (Sales man) می‌داند، کاری که در اپل با آمدن گیل آملیو اتفاق افتاد و منجر به اخراج جابز از اپل شد.

به طور قطع با انتشار رسمی کتاب نکات بیشتری در ارتباط با زندگی شخصی او مشخص خواهد شد. جابز در این کتاب خواسته بود تا اگر او "انسانی کثیف" است همه این را بدانند و اگر فرد دیگری که او درباره‌اش صحبت می‌کند این چنین باشد بدون هیچ تعارفی این را هم بیان کند.

کتاب iSteve که به پرفروشترین کتاب آمازون و بیشتر کتاب‌فروشی‌ها تبدیل شده است به تمام موضوعات شخصی و غیرشخصی جابز می‌پردازد. جابز در این کتاب چهره دیگری را از خود نشان می‌دهد که در پست‌های بعدی وبلاگینا بیشتر به این کتاب خواهیم پرداخت اما قبل از آن این پست را از دست ندهید.