۱۰ نکته که باید درباره سیستم‌عامل فایرفاکس بدانید

نوشته فرهاد عیدی 24 تير 1391

مدتی‌ست زمزمه سیستم‌عامل موبایل فایرفاکس در بیشتر وبسایت‌ها و انجمن‌های مرتبط با تکنولوژی جریان دارد و همه منتظر هستند که دستاورد فایرفاکس را هرچه زودتر تجربه کنند. بسیاری از کاربران و متخصصان، نظرات متفاوتی درباره موفقیت یا شکست این سیستم‌عامل در دنیای تکنولوژی دارند. از طرفی نیز به‌نظر می‌رسد موزیلا امید زیادی به همه گیر شدن سیستم‌عامل جدید خود دارد.

firefox_os.jpg

اما فارغ از همه این مسائل در این مطلب به معرفی ۱۰ ویژگی برتر این سیستم‌عامل می‌پردازیم که ممکن است برای کاربرانی که منتظر آن هستند بسیار مفید باشد.

۱. تاریخ انتشار

اولین نسخه قابل استفاده از سیستم‌عامل موبایل فایرفاکس در ماه ژانویه ۲۰۱۳ با همکاری کمپانی Telefonica وارد بازارهای برزیل شده و پس از آن در نیمه دوم آن سال، راه خود را به سوی بازارهای اروپا و امریکا باز خواهد کرد.

۲. قیمت

هر کمپانی برای شروع کار خودش سیاست‌های بخصوصی را پیش می‌گیرد و کمپانی موزیلا نیز از این قائده مستثنی نیست. این کمپانی قصد دارد در ابتدا با گوشی‌های ارزان‌قیمت وارد بازار شود تا بتواند جایگاه خود را در بین کاربران باز کند سپس به سراغ گوشی‌های سطح متوسط و سطح بالا خواهد رفت.

به گفته شرکت Telefonica اولین گوشی‌های ساخته شده توسط این کمپانی با سیستم‌عامل فایرفاکس فقط با قیمت ۱۰۰ دلار وارد بازارهای برزیل خواهند شد.

۳. HTML5 مبتنی بر وب

سیستم‌عامل فایرفاکس در واقع یک سیستم‌عامل مبتنی بر وب و بر پایه HTML5 خواهد بود و شما از طریق آن قادر خواهید بود فقط با یک مرورگر وب به کنترل آن بپردازید. دقیقا مانند سیستم‌عامل کروم (Chrome OS).

۴. بهتر از اندروید خواهد بود!

مدیر اجرایی کمپانی Telefonica آقای Matthew Key ادعا می‌کند با این سیستم‌عامل "تجربه استفاده بهتر از بودجه در برابر اندروید" را درک خواهید کرد. چیزی که نتیجه آن، سال آینده پس از انتشار نسخه قابل استفاده از آن مشخص خواهد شد.

۵. تبدیل ساده اپلیکیشن‌ها برای این پلتفرم

برنامه‌نویسان قادر خواهند بود اپلیکیشن‌هایی که بر پایه HTML5 نوشته شده است را به راحتی به اپلیکیشن‌های قابل استفاده در سیستم‌عامل فایرفاکس تبدیل کنند و بر اساس تحقیقاتی که کمپانی Telefonica انجام داده است، حدود ۷۵ درصد اپلیکیشن‌های موجود در Google Play و Apple Store به طور کامل با زبان HTML5 پیاده‌سازی شده‌اند.

۶. ادغام شبکه‌های اجتماعی

دو شبکه اجتماعی فیس‌بوک و توییتر به طور کامل با سیستم‌عامل فایرفاکس همگام شده‌اند و شما می‌توانید به راحتی و بدون نصب هیچگونه نرم‌افزاری به آپدیت وضعیت، همگام‌سازی دفترچه تلفن و اطلاع از آخرین فعالیت دوستانتان بپردازید.

۷. نقشه گوگل به طور کامل

از آنجایی که سیستم‌عامل فایرفاکس یک سیستم‌عامل مبتنی بر وب با بستر HTML5 است، شما به راحتی به تمام امکانات نقشه گوگل دسترسی خواهید داشت و به راحتی می‌توانید در موقعیت‌های مختلف از آن استفاده کنید.

۸. با قدرت Qualcomm

همه دستگاه‌های تولیدی با سیستم‌عامل فایرفاکس با پردازنده‌های Qualcomm کار خواهند کرد و به نظر می‌رسد که فایرفاکس معامله خوبی با این کمپانی تولید کننده پردازنده انجام داده است.

۹. عدم وجود ویجت‌ها

آنطور که در دموهای سیستم‌عامل فایرفاکس مشاهده شد، شاهد وجود منوی اپلیکیشن‌ها در صفحه نخست بودیم. دقیقا مانند سیستم‌عامل iOS خبری از ویجت‌ها نبود. تا زمان عرضه این سیستم‌عامل باید صبر کرد و دید که آیا این سیستم‌عامل از ویجت‌ها پشتیبانی خواهد کرد یا خیر.

۱۰. ساده، سریع و کارآمد

کمپانی فایرفاکس ادعا می‌کند سیستم‌عامل جدیدش بسیار ساده، سریع و مبتنی بر تجربه کاربر ساخته شده است و قابلیت اجرا روی پردازنده‌هایی با قدرت 600MHz را دارد.

سخن پایانی

هرچند سیستم‌های عامل اندروید و iOS در بین کاربران محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند اما با توجه به تحولات سال‌های اخیر، می‌توان امیدوار بود که یک سیستم‌عامل نوظهور هم بتواند برای خود در بازارهای جهانی اعتباری کسب کند و کاربران را به سوی خودش بکشاند. در این میان، با وجود همه شک و تردیدها در رابطه با سیستم‌عامل فایرفاکس، به خوبی می‌دانیم که این کمپانی بدون برنامه به این سو نخواهد رفت و قطعا سورپرایز‌های دیگری برای کاربران خواهد داشت. به نظر شما سیستم‌عامل فایرفاکس تا چه حد موفق خواهد بود؟ آیا حاضرید از آن استفاده کنید؟