با دکمه بخت و اقبال گوگل خداحافظی کنید

نوشته آرمان حسینی 01 تير 1390

قطعا در حین جستجوهای مکرر خود در گوگل، دکمه جستجو "یا بخت و یا اقبال" یا‌‌ همان I 'm Feeling Lucky را دیده‌اید. نحوه کار این دکمه بدین صورت است که مستقیما شما را بر اساس اطلاعات موجود، به سایت مربوطه می‌برد، به طور مثال اگر کلمه وبلاگینا را در فیلد جستجوی گوگل وارد کنید و این دکمه را بفشارید، مستقیما وارد وبلاگینا می‌شوید و گوگل این کار را به کمک لینک‌ها و اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی خود انجام می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است که به علت تشابه کلمات و عمومی بودن، نتایج مورد نظر شما حاصل نشود و به اشتباه وارد سایت دیگری شوید.

google-search-ui-test-jun2011-3.jpg

اگر پیگیر تغییرات مرتبط با گوگل بوده باشید، قطعا خبرهایی را در ماه گذشته مبنی بر تغییر شکل ظاهری نتایج جستجو خوانده‌اید، طی آخرین اخبار منتشر شده و اسکرین شات‌های جدید، گوگل قصد دارد تا در طراحی جدید صحفه اصلی موتور جستجوی خود، دکمه جستجو یا بخت و یا اقبال را برداشته و به صورت کامل آن را حذف کند. دلیل این امر را هم می‌توان در استقبال نه چندان مناسب کاربران از این دکمه دانست.

علاوه بر دکمه جستجو i'm feeling lucky، شکل ظاهری نتایج جستجو دچار تغییراتی می‌شود. در صحفه اصلی یک دکمه برای جستجوی نتایج در کنار فیلد صحفه اصلی اضافه می‌شود و در اصل دو دکمه فعلی حذف خواهند شد. در نتایج جستجو، رنگ بندی آدرس سایت‌ها و تیتر‌ها تغییر می‌کند. در این رنگ بندی، دکمه مشاهده پیش نمایش به خوبی دیده نمی‌شود و در دید کاربر نیست، رنگ ابزارهای گوگل که در ستون سمت چپ است، هنگام انتخاب تغییر خواهد کرد. باید منتظر ماند تا آزمایش‌های گوگل به پایان برسد و طرح جدید برای تمامی کاربران فعال شود.