گوگل سرویس‌های Video، iGoogle و Mini را تعطیل می‌کند

نوشته آرش زاد 14 تير 1391

با توسعه روزانه تکنولوژی‌های وب و محصولاتی که در بازه‌های زمانی کوتاهی عرضه می‌شوند، احساس نیاز به استفاده از برخی محصولات قدیمی‌تر در بین کابران کاهش میابد. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا شرکت‌های بزرگ با از رده خارج کردن این محصولات، توجه خود را روی تولیدات جدید معطوف کنند؛ کاری که گوگل هر چند وقت یک بار آن‌را انجام می‌دهد.

iGoogle

به تازگی در مطلبی که در وبلاگ رسمی گوگل منتشر شد، این شرکت خبر از تعطیلی پنج سرویس قدیمی خود را داد. سرویس‌های iGoogle، Video، Mini، Google Talk Chatback و Symbian Search App در لیست اعلام شده گوگل به‌عنوان محصولاتی که به‌زودی خدماتشان قطع خواهد شد جای گرفته‌اند.

سرویس Google Mini که در سال ۲۰۰۵ معرفی شد، حالا دیگر با وجود محصولاتی نظیر Google Site Search و Commerce Search کارایی گذشته خود را ندارد و گوگل خدمات آن‌را تا تاریخ ۳۱ جولای ارائه خواهد داد.

سرویس Google Talk Chatback که سال‌ها پیش آن‌را در وبلاگینا معرفی کردیم نیز با توجه به خرید شرکت Meebo از طرف گوگل و وجود محصول Meebo Bar تعطیل می‌شود.

گوگل ویدیو نیز که از سال ۲۰۰۹ امکان آپلود ویدیو در آن قطع شد، حدود ۳ سال است که از کار افتاده است و کاربران تا ماه آگوست فرصت دارند تا ویدیوهای خود را از آن دانلود کنند. پس از این تاریخ، ویدیوهای باقی مانده به‌صورت خصوصی به حساب یوتیوب کاربران منتقل خواهد شد. اما سرویس iGoogle قرار نیست به‌زودی تعطیل شود. گوگل تاریخ قطع خدمات این محصول را برای ۱ نوامبر ۲۰۱۳ اعلام کرده است. گوگل ۳ سال پیش در گزارشی اعلام کرد که ۲۰ درصد از کل بازدیدهای سایت مربوط به صفحه اول آن می‌شود. ۲ سال پیش کاربران لایف هکر iGoogle را به‌عنوان بهترین سرویس استارت پیج انتخاب کردند و حالا، گوگل خبر از تعطیلی این سرویس داده است. گوگل عقیده دارد با وجود کروم و اندروید به‌عنوان محصولات قابل جایگزین برای استفاده کاربران، iGoogle کارایی گذشته را نخواهد داشت.

سرویس Symbian Search App نیز با پیشرفت‌هایی که گوگل در زمینه جستجوی موبایل کسب کرده و بازار پر فراز و نشیب سیمبین، در لیست سرویس‌های مُرده گوگل قرار گرفته است. گوگل به کاربران این محصول پیشنهاد داده که از طریق موبایل خود به صفحه اول گوگل رفته و آن‌را در مرورگر خود بوکمارک کنند تا از جستجوی مختص موبایل این شرکت استفاده نمایند.