گوگل نمایش نتایج جستجوی خود را تغییر می‌دهد

نوشته آرش زاد 19 ارديبهشت 1390

سال‌ها است که شکل ظاهری نمایش نتایج جستجوی گوگل، با توجه به اضافه شدن امکانات مختلف، تغییر چندانی نکرده است و همگان به این شیوه عادت کرده‌اند. اما چند ساعتی می‌شود که برخی از کاربران این غول اینترنتی، شاهد ایجاد تغییراتی در صفحات مورد نظر هستند. کاربرانی که اغلب در توییتر در این مورد صحبت کرده و نظرات و تصاویری را از طراحی جدید گوگل به اشتراک گذاشته‌اند.

google-new-search-design.jpg

در طرح جدید فضای خالی بیشتری بین هر نتیجه وجود دارد و علاوه بر آن، دیگر خبری از آندرلاین در زیر عنوان هر مطلب نیست. با توجه به این‌که فضای موجود در بین عناوین افزایش یافته‌است، در نتیجه تعداد نمایش نتایج هر صفحه نیز کاسته شده است. در طراحی آزمایشی، خط‌چین‌های ظریفی نتایج موجود در صفحه را از هم جدا می‌سازند و نیز، رنگ آبی عنوان نتیجه‌ها ملایم‌تر گشته است.

تا لحظه نگارش این مطلب هنوز این تغییرات برای ما قابل رویت نبود اما با یک جستجو در توییتر می‌توانید تصاویر مختلف کاربران از این طرح جدید را مشاهده کتید. بسیاری از کاربران توییتر نسبت به طراحی دوباره گوگل بازخورد مناسبی نشان نداده‌اند و این گستره این خشم حتی به وبلاگ‌های فناوری نیز راه پیدا کرده است، تا جایی که تک‌کرانچ در مطلب انتقادی خود در این‌باره، طرح جدید را زشت خطاب کرده است.

احتمال این مورد وجود دارد که تغییرات جدید، چیزی بیش از یک طراحی نمایش ساده باشد و ممکن است گوگل قصد ادغام ویژگی‌های جدید خود (مانند جستجوی صوتی که چندی پیش از آن پرده‌بردای نمود یا حتی تبلیغات جدید) را در این شیوه ظاهری داشته باشد. در هر صورت، اعمال تغییرات، عملی بسیار رایج برای هر سایت یا شرکتی است اما گوگل باید مراقب باشد تا حساسیت کاربرانش، سبب کوچ آن‌ها به موتورهایی نظیر Bing یا دیگر رقیبان نشود!