فیسبوک روی پروژه کابل اینترنت زیر آب‌های آسیا سرمایه‌گذاری می‌کند

نوشته آرش زاد 17 تير 1391

شرکت فیسبوک در اقدامی برای افزایش تعداد کاربران خود در قاره آسیا، در پروژه‌ای با نام Asia Pacific Gateway سرمایه‌گذاری می‌کند. این پروژه با هدف افزایش سرعت ارسال و دریافت داده‌های اینترنت کاربران این منطقه به آمریکای شمالی، قرار است با استفاده از ۱۰ هزار کیلومتر کابل فیبر نوری در زیر آب‌های این قاره، دروازه جدیدی را به روی مشترکین آسیایی اینترنت بگشاید.

facebook underwater cable

بر اساس گزارشات، سیستم جدید کابلی قرار است به‌طور مستقیم در مالزی، کره جنوبی و ژاپن اجرا شود و به سایر کشورهای مجاور نیز متصل گردد.

فیسبوک از میزان سرمایه‌گذاری خود روی این پروژه اطلاعی نداد اما به‌صورت کلی، مبلغ ۴۸۰ میلیون دلار از طریق کنسرسیومی از شرکت‌های مختلف روی این موضوع سرمایه‌گذاری شده است.

اجرای این پروژه به گروهی متشکل از دو سرویس دهنده بزرگ اینترنت در چین به نام‌های China Telecom و China Unicom واگذار شده است.

بازار رو به رشد کاربران آسیا، مهم‌ترین دلیلی است که باعث شده است فیسبوک در این پروژه عظیم سرمایه‌گذاری کند. این شرکت امیدوار است تا از این طریق، خدمات بهتری را به کاربران کشورهای موجود در این مناطق نظیر هند، اندونزی، مالزی، فلیپین، هنگ کنگ و سنگاپور عرضه کند.