در مصاحبه‌ای با چارلی رز

بیل گیتس دلایل موفقیت آیپد را عنوان کرد

نوشته آرش زاد 15 تير 1391

بیل گیتس روز گذشته در مصاحبه‌ای که با چارلی رز انجام داد، درباره دلایل موفقیت تبلت اپل و ایده تبلت پی‌سی‌ها سخن گفت. موسس شرکت مایکروسافت در این مصاحبه ۵۲ دقیقه‌ای که موضوعاتی پیرامون فعالیت‌های آغازین مایکروسافت و زمینه‌های کاری این شرکت داشت، درباره ایده‌ای که او در سال ۲۰۰۰ درباره تبلت پی‌سی‌ها ارائه کرده بود صحبت کرد و دلایلی که ۱۰ سال بعد باعث موفقیت اپل در تولید آی‌پد شد را عنوان کرد.

gates

گیتس در پاسخ به سوال چارلی رز درباره این‌که "آیا شما قبل از جابز به تبلت و سیستم‌های لمسی فکر کردید؟" گفت که در واقع آن سال‌ها برای ارائه آن ایده زمان خیلی زودی بوده است.

بیل گیتس در نوامبر سال ۲۰۰۰ برای اولین بار ایده تبلت پی‌سی‌ها را در نمایشگاه COMDEX مطرح کرد؛ جایی که ۱۲ هزار نفر شاهد آن مراسم بودند. مایکروسافت حتی نسخه‌ای از ویندوز مخصوص تبلت را در سال ۲۰۰۵ تولید کرد و لنوو نیز دستگاهی را بر اساس آن تولید نمود. اما سال‌ها بعد، استیو جابز با معرفی و عرضه تبلت‌های آیپد برای اولین بار توانست تا چنین محصولی را با موفقیت به دست کاربران برساند.

bill gates in 1998

گیتس در پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث شد تا جابز آیپد را به موفقیت برساند در حالی که ایده تبلت مایکروسافت با شکست مواجه شده بود گفت: "او بعضی از کارها را بهتر از من انجام داد. شرایط زمانی که او محصولش را معرفی کرد و تیم مهندسی، همگی در کنار یکدیگر قرار گرفتند. تبلت‌هایی که قبل از آن معرفی شده بودند، نازک نبودند و به اندازه کافی جذابیت نداشتند."

اما نظر او درباره ویندوز ۸ و تبلت سرفیس مایکروسافت چیز دیگری است. گیتس عقیده دارد که مایکروسافت حالا محصولی دارد که قوانین این بازی را تغییر می‌دهند. باید ببینیم که آیا می‌توان روی نظر او در رابطه با موفقیت مایکروسافت روی تولید تبلت و ویندوز ۸ این شرکت امیدوار بود یا باز هم باید منتظر ارائه محصول انقلابی دیگر از طرف اپل باشیم؟

گفتگوی کامل ویدیویی این مصاحبه را می‌توانید در این آدرس مشاهده کنید.