امکان اجرای ۷۵ درصد از اپلیکیشن‌های گوگل و اپل روی Firefox OS

نوشته آرش زاد 19 تير 1391

در دنیای سیستم‌های عامل امروزی، در کنار ویژگی‌ها و امکانات یک پلتفرم که می‌تواند به عنوان مزیت آن در نظر گرفته شود، بازار اپلیکیشن‌های قابل اجرا روی آن نیز به‌عنوان مهم‌ترین نکته برای جذب کاربران به سوی آن به‌حساب می‌آید. اپل برای iOS و گوگل برای اندروید چند سالی است که روی این موضوع مانور زیادی داده‌اند.

Firefox Logo

فایرفاکس که چندی پیش خبر از عرضه سیستم‌عامل مخصوص موبایل خود را داد، برای موفقیت و رقابت با سایر پلتفرم‌های محبوب موجود در بازار، نیاز دارد تا در این زمینه به‌خوبی عمل کند.

کارلوس دومینگو، مدیر محصولات و نوآوری‌های اپراتور Telefonica در مصاحبه‌ای که در همین رابطه با وب‌سایت Techradar داشت، اشاره جالبی را به این موضوع کرده است.

او گفت بر اساس بررسی آن‌ها، ۷۵ درصد از اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی و اپ استور اپل به وسیله HTML 5 نوشته شده‌اند و این موضوع، امکان پورت کردن آن‌ها را به Firefox OS بسیار ساده می‌کند.

سیستم‌عامل فایرفاکس قرار است بر پایه تکنولوژی HTML 5 تولید شود و این موضوع، تولید اپلیکیشن برای این پلتفرم را ساده و سریع می‌کند. در واقع همه توسعه‌دهندگانی که در حال حاضر نسخه وب برنامه خود را بر پایه HTML 5 تولید کرده‌اند می‌توانند به‌راحتی آن‌را برای این سیستم‌عامل نیز بهینه کنند و اپلیکیشن خود را در قالب یک برنامه مخصوص این پلتفرم عرضه نمایند.

در حال حاضر موزیلا مشغول تلاش برای توسعه مارکت اختصاصی اپلیکیشن‌های خود است و این مورد می‌تواند همزمان با عرضه اولین گوشی مبتنی بر سیستم‌عامل فایرفاکس، مزیت مناسبی برای خریداران این دستگاه‌ها به‌حساب بیاید.