استفاده از میزهای ایستاده رو به رشد است

نوشته آرش زاد 27 فروردين 1391

اکثر افرادی که در کارهای اداری مشغول به کار هستند، تقریبا تمام ساعات خود را در حالی که روی یک صندلی نشسته‌اند می‌گذرانند. این موضوع همواره مورد بحث بوده که نشستن طولانی‌مدت روی صندلی می‌تواند به اجزای مختلف بدن نظیر کمر و ستون فقرات آسیب برساند.

standing desks

از جمله ایده‌هایی که در این رابطه ارئه شده است، استفاده از میزهای ایستاده در ادارات و شرکت‌ها برای کارمندان است تا علاوه بر کمک به سلامتی بدن، باعث افزایش راندمان کاری آن‌ها نیز بشود.

حالا بر اساس تحقیقات انجام شده در این رابطه به‌نظر می‌رسد استفاده از میزهای ایستاده در شرکت‌ها و ادارات رو به افزایش است به‌طوری که این روزها، افراد زیادی تمایل به ایستاده کار کردن دارند.

standing desks

وال استریت ژورنال در گزارشی که در این رابطه منتشر کرده است، بیان می‌کند بیش ۱۰ درصد از کارمندان شرکت‌های فیسبوک و AOL از میزهای ایستاده برای انجام کارهای اداری استفاده می‌کنند. فیس‌بوک علاوه بر این میزها، با تهیه بخشی جداگانه برای تردمیل، به کارمندان خود اجازه می‌دهد تا هنگام کار با کامپیوتر، روی تردمیل‌ها راه بروند. از آن‌طرف، گوگل نیز با تایید این موضوع، به تهیه میزهای ایستاده برای کارکنان خود در قالب «برنامه سلامتی» این شرکت خبر داده است.

تیفانی جونز ۲۹ ساله حدود دو ماه پیش زمانی که قصد استخدام و همکاری در فیس‌بوک را داشت، از این شرکت درخواست تهیه یک میز ایستاده کرد. او می‌گوید که نشستن در طول روز او را کاملا خسته می‌کند و این‌گونه می‌تواند انرژی خود را حفظ کند.

standing desks

افزایش علاقه کاربران به استفاده از میزهای ایستاده را از طریق جستجوهای گوگل نیز می‌توان پی برد. این‌طور که این گزارش عنوان می‌کند، از اواخر سال ۲۰۱۰ به بعد، جستجوی واژه‌های standing desk و stand up desk پنج برابر افزایش داشته است.

هر چند در نگاه اول ممکن است ایستاده کار کردن سخت‌تر از آن‌چه که تصور می‌کنیم به‌نظر می‌رسد، اما به مرور و با تنظیم وضعیت قرارگیری بدن، می‌توان این مسئله را به شکل ایده‌آلی تغییر داد.

موضوع سلامتی و تندرستی کارمندان در زمان فعالیت و جلوگیری از هدر رفتن انرژی آنان از طریق استفاده از میزهای ایستاده، از جمله مواردی است که در حال حاضر جزء یکی از راهکارهای شرکت‌های مختلف برای این مسئله به‌حساب می‌آید. 

شاید بد نباشد که شما هم در صورت امکان، مدتی را به‌طور ایستاده اقدام به انجام کارهای کامپیوتری و یا اداری نمایید تا بلکه از این‌طریق، تفاوت موجود با کار روی صندلی‌های روزانه را احساس کنید. اگر این کار را انجام دادید، حتما تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.