۱۳ سالگی گوگل و چند نکته جالب

نوشته آرش زاد 06 مهر 1390

نویسنده میهمان: Jimmy Heller - این اواخر تقریبا گوگل هفته‌ای بدون Doodle نداشته و هر هفته کاربران خود را شگفت زده کرده است. این Doodle ها معمولا برای بزرگداشت شخص یا روز خاصی بوده است. دیروز اما گوگل برای تولد خود صفحه اش را تغییر داده است، تولدی که گاهی در 27 سپتامبر است و گاهی در 14ام آن! گوگل می‌گوید این روز را هر وقت که "حال کیک گرفتن باشد" برگزار می‌کند و تاریخ آن چندان مهم نیست.

google-13-1.jpg

سیزده سال از زمانی که پروژه تحقیقاتی لری و سرگی در استنفورد آغاز شد می‌گذرد و آنها از دانشجویانی که حاضر بودند گوگل را برای بدست آوردن سرمایه و وقت بفروشند تبدیل به مدیرانی شده‌اند که به راحتی بخشی از شرکت بزرگ موتورولا را خریداری می‌کنند و بیشتر وقت خود را برای این پدیده صرف می‌نمایند. در این روز که به گوگل عزیز اختصاص دارد یادآوری بعضی از خاطرات و ویژگی‌های گوگل خالی از لطف نیست.

خلاقان بیسواد

همیشه سوال خیلی از کاربران این بود که چرا صفحه گوگل اینقدر محتوای کمی دارد در حالی که سایتی مانند یاهو علاوه بر قسمت جست و جو تقریبا تمامی نیازها را پوشش داده است. این بی‌محتوا بودن آنقدر آزار دهنده بود که کاربران در اوایل کار چند دقیقه به صفحه زل می‌زدند تا ادامه صفحه بارگذاری شود (این مشکل البته با قرار دادن عبارات مربوط به حقوق کپی رایت در پایین صفحه حل شد). این به خاطر هوش و یا دانستن علم کاربرد پذیری از طرف دو دانشجوی دکترا نبود، بلکه به خاطر بی‌سوادی بیش از حد این دو در زبان HTML بود. از همین جهت در صفحه اولیه گوگل هیچ کد HTML ای وجود نداشت و علت سادگی این صفحه هم این بود که طراحان، صفحه‌ای کاملا ساده می‌خواستند.

از شاهکار‌های دیگر طراحی این صفحه نحوه قرارگیری لوگو بوده است. لوگوی گوگل تا سال 2001 در وسط صفحه قرار نداشت و تا جایی که قدیمی‌ها از آن اطلاع دارند حتی به سمت چپ صفحه نیز متمایل بوده و پیش‌تر از آن علامت "!" یاهو را هم به همراه داشته است!

متفکرانه‌ترین ایده گوگل در اوایل کار خود مربوط به قسمت سوال "Did you mean" بود که بعد از جست و جو از شما پرسیده می‌شود. این امکان ترافیک را به دو برابر ارتقاع داد. گوگل درباره مکان اصلی این سوال کمی تردید داشت و در نهایت این عبارت در پایین صفحه قرار داده شد. (امروز هم در بالا و هم در پایین صفحه آن را مشاهده می‌کنید.)

دکمه "I'm feeling lucky" تقریبا هیچ وقت به کار نیامد و در پاره‌ای از اوقات تصمیم به حذف آن گرفته شد. این تصمیم چندان هم معنوی نیست و این دکمه هزینه‌ای 110 میلیون دلاری برای گوگل به بار می‌آورد. اما Marisa Mayer معاون جست و جو و تجربه کاربری در جایی ابراز کرد که مدیران گوگل بر این عقیده هستند که این دکمه به معنای وجود انسان‌هایی است که علاقه‌هایی دارند و واقعیت دارند؛ به فکر پول بودن همه چیز نیست!

منابع مالی و امکانات

لری و سرگی مطمئنا در زمان دانشجویی با مشکلات زیادی همراه بوده‌اند. هر دوی آنها زمانی در بیرون ساختمان کامپیوتر دانشگاه به حمل بار کمک می‌کردند به این امید که روزی یکی از کامپیوترهای جدید را برای استفاده در شبکه خود قرض بگیرند. امروز اما ساختمان اصلی گوگل به تنهایی دارای 200000 کامپیوتر است.

اولین سرمایه‌گذار گوگل Andy Bechtolsheim یکی از موسسین شرکت سان مایکروسیستم بود که تنها بعد از نیم ساعت جلسه چکی صد هزار دلاری در وجه شرکت گوگل کشید. البته در آن زمان هنوز شرکت گوگل تاسیس نشده بود پس تا مدت‌ها بعد وصول نشد.

در تمام این سالها نباید از شانس روئاسای گوگل هم غافل شد چرا که به خاطر وقت گیر بودن این پروژه در روزهای تحصیل تصمیم به فروش آن گرفته بودند. بعدتر با سرمایه‌گذاری ریسک پذیر شرکت‌های Kleiner Perkins Caufield & Byers و Squoia Captial سرمایه شرکت به 25$ میلیون دلار رسید.

معمولا شرکت‌ها باید در گاراژ افتتاح شوند تا موفق شوند و گوگل هم از این قاعده مستثنی نبود! Susan Wojcicki با مبلغ 1700$ ماهیانه گاراژ خانه خود را در اختیار گوگل قرار داد و با این‌کار، نه تنها تبدیل به یکی از مدیران گوگل شد، بلکه شوهر خوبی هم برای خواهر خود Anne پیدا کرد.

گوگل گردش مالی سال گذشته خود را رقم 29.3 میلیارد دلار اعلام کرد که رقم فوق‌العاده بالایی است و حتی درآمد شرکتی نظیر فیس‌بوک هم نزدیک آن نیست. اما جالب است بدانید گوگل 95% درآمد خود را از تبلیغات به دست می‌آورد.

کارمندان خوش‌گذران

دو رئیس تحصیل کرده گوگل همیشه بر این عقیده بوده‌اند که باید کارمندان را آزاد گذاشت تا با کار بر روی علایق خود پیشرفت کنند به همین خاطر تمام کارمندان ترغیب می‌شوند تا 20% از وقت خود را برای کار بر روی پروژه‌های شخصی خود بگذارند. خیلی از پروژه‌های گوگل از جمله اورکات از بین همین وقت‌های اضافه به وجود آمدند. علاوه بر این قانون تمام کارمندان می‌توانند با هر لباسی که با آن راحت هستند به سرکار بیایند.

سرورهای گوگل

امروزه گوگل حدود 24 پتابایت اطلاعات در پایگاه‌های داده خود نگهداری می‌کند (برای وضوح بیشتر باید اضافه کنیم که آمازون چیزی نزدیک به 42 ترابایت اطلاعات را در دیتابیس خود دارد.) در صورتی که سرور اولیه گوگل در استنفورد حجمی نزدیک به 40 گیگ را شامل می‌شد. این سرور هم از شر ایده‌های عجیب خالقین گوگل در امان نماند و هارد دیسک‌های 4 گیگی در 10 طبقه در محفظه‌ای ساخته شده از تکه‌های اسباب بازیهای لگو قرار گرفتند. همانطور که می‌بینید کمی از وقت هم برای تزیین روی آن صرف شده است.

google-13-2.jpg

تا به امروز هیچ کس (حتی کارمندان این شرکت) نمی‌داند که چند دیتاسنتر در چه مکانی قرار دارد. برخی از شایعات نسبتا موثق آمار 10 میلیون سرور را مشخص کرده‌اند که تعداد بسیار قابل توجهی است. مطمئنا این حجم از تجهیزات انرژی بسیار بالایی مصرف خواهند کرد (فراموش نکنید حتی شما هم برای هربار جست و جو 1 کیلو ژول انرژی مصرف می‌کنید!). بر این اساس گوگل بزرگ‌ترین پروژه تولید برق از انرِژی خورشیدی را به اسم خود ثبت کرده است. با تمام این اوصاف باز هم گوگل متهم به مصرف بیش از حد انرژی است و منتقدین بر این عقیده‌اند که آنقدر که باید صرفه‌جویی نمی‌شود.

google-13-3.jpg

مدیران ایرانی

ایرانی‌ها در گوگل نیز شایستگی‌های خود را به اثبات رسانده‌اند و 8 پست کلیدی این شرکت اینترنتی را در اختیار گرفته‌اند. مهم‌ترین شخصیت ایرانی شاید امید کردستانی باشد که گوگل در زمینه اقتصاد بیشتر از هر کسی به او مدیون است چرا که او یکی از پایه‌گذاران شیوه‌های تبلیغاتی گوگل است. در حال حاضر آقای کردستانی نایب رییس ارشد بخش فروش و عملکرد جهانی این شرکت است.

مدیر موفق بعدی مطمئنا کسی نیست جز سالار کمانگر که او نیز از مدیران و کارمندان تاثیرگذار این شرکت بوده است. کمانگر در پروژه گوگل داکز بسیار تاثیر گذار بوده و در زمانی که به عنوان کارآموز در این شرکت کار می‌کرد از رشته بیولوژی انصراف داد تا مسیر زندگی‌اش برای همیشه تغییر کند. او در حال حاضر مدیرعامل یوتیوب و همچنین نایب‌ رییس بخش ویدئو گوگل است.

مطمئنا در مرکز اصلی گوگل اگر شخصی با مشکل سلامتی روبرو شود باید سری به دکتر ترانه رضوی بزند. دکتر ترانه رضوی پزشک متخصص گوگل در Mountain View دفتر اصلی گوگل است.

رضا بهروزفر یکی از مهندسان برجسته گوگل است که به گفته خودش علاقه شدیدی به کوچک‌تر کردن دنیا دارد. اخیرا او به عنوان راهبر تکنیکی Google Talk مشغول به کار بوده و البته سوابقی در سرویس میل مایکروسافت به عنوان مدیر برنامه‌نویسی نیز داشته است. از مدیران دیگر گوگل می توانیم به مایک جزایری وشمیم صمدی و شیرین اسکویی اشاره کنیم.

در این اواخر هم بلاگ فارسی گوگل به وسیله مهدی شریف زاده، راهبر تیم زبان فارسی گوگل، به راه افتاده است که نوید فعالیت بیشتر برای دو درصد فارسی زبان وب را می‌دهد. به لیست عجایب گوگل نکات زیاد دیگری می توان استفاده کرد اما شاید بهتر باشد سری به کتاب داستان گوگل بزنید.

گوگل، تولدت مبارک!